Çin’den Ay’ın karanlık yüzünde gizemli keşif!

Bir müddettir Ay’ın karanlık yüzünde gönderdiği uzay araçları çalışmalar yapan Çin, Yutu-2 keşif aracı‘nınbulunduğu bölgede jel gibisi bir husus keşfettiğini açıkladı.

Çin’den Ay’ın karanlık yüzünde gizemli keşif!

Bilim dünyası Çin Uzay Ajansı’nın Ay’a gönderdiği uzay aracının imza attığı keşfi konuşuyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Chang’e-4 iniş aracı ve Yutu-2 keşif aracı bundan 1 hafta önce Ay’ın karanlık yüzünde 9. gündüze uyandı. Bu araçların misyonlarından bahsedecek olursak;

Chang’e-4 iniş aracı: Vazifesi hususlar ve sığ yüzey yapısı ile ilgili datalar toplamak. Buna ek olarak yeryüzü imgesi almak.
Yutu-2 keşif aracı: Misyonu ise belirtilen noktalarda bilimsel keşif çalışmalar sürdürmek.

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından yapılan açıklamaya nazaran;

Yutu-2 keşif aracı keşfini yaparken jel gibisi bir husus keşfetti. Açıklamaya nazaran husus büyüleyici renklere ve gizemli bir parlaklığa sahip. Unsurun ay toprağından değerli derecede farklılıklar içerdiği ise gelen bilgiler ortasında.

Henüz bulunan unsurun fotoğraflarını paylaşmayan Çin, şimdilik keşif aracı tarafından bulunan çarpma kraterinin imajı yayınladı. Manzarayı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Görevlerinin 3 Ay günü (420 Dünya günü) süreceği planlanarak Ay‘a gönderilen, Chang’e-4 ve Yutu-2 araçlarının şimdiye kadar 271 metre yol kat ettiğini belirtelim.

Başa dön tuşu