Çin’de üretilecek Tesla Model 3’ün fiyatı açıklandı

Son günlerde sıkça karşılaştığımız fiyat kestirimlerinin akabinde bugün Tesla’dan resmi açıklama geldi. Çin’de üreteceği Tesla Model 3 için bugünden itibaren rezervasyon almaya başladıklarını belirten ABD’li üretici, tanınan elektrikli arabasının başlangıç fiyatını da açıkladı.

Tesla’nın verdiği bilgiye nazaran, Çin’de üretilecek ve yalnızca bu bölgede satışa sunulacak Tesla Model 3’lerin başlangıç fiyatı 328 bin yuan, yani aktüel kurla 47 bin 500 dolar olacak. Bu sayı birinci etapta kulağa fazla geliyor olabilir, ancak ABD’den ithal edilen araçlardan 7 bin dolar daha ucuz olduğu düşünüldüğünde Tesla’nın Çin pazarındaki argümanını arttırmaya ziyadesiyle yetecek üzere görünüyor.

Çin’de satılacak Model Y’ler de bu fabrikada üretilecek

Çin, son yıllarda dünyanın en büyük araba pazarı haline gelmiş durumda. Tesla’nın ABD’de üretip Çin’e gönderdiği araçlar ekstra gümrük vergisi yüzünden mahallî rakiplerine nazaran daha değerli durumdaydı. Bunun önüne geçmek isteyen Tesla, Şanghay yakınlarında dev bir fabrikanın imaline başladı. Kelam konusu fabrikanın Eylül 2019’da tamamlanıp üretime başlaması planlanıyor. Bu fabrikada Model 3’ün dışında bir de Model Y’nin Çinli versiyonları üretilecek.

Çin’de üreteceği Tesla Model 3’leri ön siparişe açan elektrikli araç üreticisi, rezervasyon sahiplerinin araçlarını 6 ila 10 ay içerisinde almaya başlayacağını belirtti. Çin’de üretilecek Model 3’lerin ABD’dekilerle ortasında bir fark bulunmayacağı da verilen bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu