Apple, lobicilik harcamalarını en çok yükselten teknoloji şirketi oldu

Kamuya yapılan açıklamalara nazaran Apple, geç yıl lobicilik harcamalarını başka benzeri rakiplerine kıyasla en çok artıran firma oldu. Cupertino merkezli şirket için yapılan harcama kendi nezdinde bir rekor olarak kayıtlara geçse de rakiplerinden hala daha düşük bir düzeyde.

Apple, lobicilik harcamalarını yükseltti

Açıklanan bilgilere nazaran Apple, 2021’e kıyasla geçtiğimiz yıl lobicilik harcamalarını yüzde 44 artırarak 9.4 milyon dolar düzeyine yükseltti. Apple’ın lobicilik harcamaları, kesimdeki emsallerine kıyasla daha fazla artsa da hala öteki teknoloji devlerinin hayli altında bulunuyor.

Öyle ki, 2022 yılında Microsoft 9,8 milyon dolar, Google ise 10,9 milyon dolar harcama yaptı. Listenin doruğunda ise Amazon ve Facebook’un çatı şirketi Meta bulunuyor. Amazon geçtiğimiz yıl lobicilik faaliyetlerini yüzde 2 artırarak 19,7 milyon dolar harcarken Meta ise harcamalarını yüzde 4,8 azaltarak lobi faaliyetlerine 19,2 milyon dolar yatırdı.

Beş büyük teknoloji firması geçtiğimiz yıl ABD’de lobi faaliyetleri için toplamda yaklaşık 69 milyon dolar harcadı. Bu, bir evvelki yıla nazaran yaklaşık yüzde 5’lik bir artış manasına geliyor. Bu beş şirket genel olarak lobi faaliyetlerinde rekabet, çevrimiçi kapalılık, vergiler, yarı iletken siyaseti, içerik kontrolü, iklim değişikliği, göçmenlik ve LGBTQ hakları mevzularında harcama yaptı.

Beş büyük teknoloji şirketinin lobi faaliyetlerinin ABD’nin çip üretimini artırmayı ve teşvikler vermesini sağlayan CHIPS ve Science Act maddelerinin oluşmasında rol oynadığı belirtiliyor. Bu ortada ABD’de yasa gereği lobicilik yapan firmalar bunları açıklamak zorunda. Firmalar birebir zamanda lobici olarak hareket eden her bireyin ismini da açıklamak zorundalar.

Bu dev firmaların yanında geçen yıl Intel, dünyanın en büyük çip üretim kompleksini inşa etmek için 100 milyar dolara kadar yatırım yapacağını duyurmuştu. Görünüşe nazaran Intel, lobi harcamalarını geçtiğimiz yıl yüzde 72 artırarak 7 milyon dolar düzeyine yükseltmiş. ABD’te tesis kuracağını açıklayan Micron da harcamalarını yüzde 118 artırarak 4,2 milyon dolar düzeyine çıkartmış durumda.

Başa dön tuşu