Çin’de Covid-19 ile ilişkili ölümler sürüyor

Çin’de Aralık ayının başından bu yana Covid-19 kaynaklı 60.000 mevtin gerçekleştiği bildirildi.

Ulusal Sıhhat Komitesi, 8 Aralık’tan bu yana Covid-19’un neden olduğu teneffüs yetmezliğinden 5.503 ölüm, Covid-19 ile birlikte başka hastalıklardan kaynaklanan 54.435 ölüm kaydetti. Kovid-19 ile alakalı bu ölümlerin hastanelerde meydan geldiği belirtildi.

Hastalık birinci olarak 2019’un sonlarında merkezi Wuhan kentimde tespit edildi. Çin’in resmî COVID-19 meyyit sayısı 10.775’e ulaştı. Ekim ayında enfeksiyonlarda artış görülmesine ve hastanelerin dolmasına karşın, Aralık ayı başlarında birdenbire anti-virüs denetimleri kaldırıldı ve Covid-19 vefatları ve enfeksiyonlarına ait aktüel datalar aktarılmamaya başlandı. Ulusal Sıhhat Komitesi yetkilisi Jiao Yahui’ye nazaran ateş nedeniyle kliniklere giden insan sayısı (günlük) 23 Aralık’ta 2.9 milyona ulaştı ve yaklaşık bir hafta içinde %83 düşüşle 477.000’e geriledi.

Amerika, Güney Kore ve başka hükümetler, Çin’den gelen insanlara virüs testi ve öteki denetimleri dayattı. Pekin, Güney Kore ve Japonya’dan gelen yolculara yeni vize verilmesini askıya alarak misilleme yaptı. Çin, her hadiseyi izole etmeyi amaçlayan sıfır Covid stratejisiyle pandeminin doruğunda enfeksiyon oranını ve vefatlarını Amerika ve başka birkaç ülkeden daha düşük tuttu. Kimi kentlere gidiş yasaklandı, milyonlarca insan meskene hapsoldu ve protestolar arttı.

Sağlık Komisyonu’na nazaran, 8 Aralık’tan bu yana ölenlerin ortalama yaşı 80 ve %90’ı 65 yaş ve üzeri. Ölenlerin %90’ından fazlasında kanser, kalp yahut akciğer hastalıkları yahut böbrek meseleleri olduğu söylendi.

Başa dön tuşu