BIS:”Facebook’un çıkartacağı kripto para, bankalar için riskli”

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Facebook, Google ve Amazon gibi büyük teknoloji firmaları tarafından teklif edilmeye hazır bulunan finansal hizmetlerin bankacılık dalı için yeni riskler yaratabileceği konusunda uyardı.

İsviçre merkezli milletlerarası bir finans kurumu olan BIS, 23 Haziran’da, kendi finansal tavrını açıklayan bir rapor yayınladı.

BIS, Facebook’un yeni duyurduğu kripto para ünitesi olan Libra’nın risklerinden bahsetti. Uluslararası Ödemeler Bankası, büyük teknoloji şirketlerinin verimlilik kazanımları getirebileceğini ve finansal iştiraki artırabileceklerini söylerken, düzenleyiciler de dahil herkesi yeni ve karmaşık riskleri azaltmak için harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.

BIS’e göre, büyük teknoloji firmalarının geniş kullanıcı tabanı, kullanıcı bilgilerine erişimleri ve çok istikametli iş modelleri, finansal hizmetler sanayisini süratle değiştirme potansiyeline sahip. Düşük maliyetli yapı işletmeleri, ölçeklenebilir ve geniş çapta ziyaret edilen platformlarının ağ yapısı, temelde yer alan topluluklara finansal iştiraki desteklemeye yardımcı olabilir.

BIS, “Fayda sağlayan özellikler de, piyasa gücü ile ilgili yeni riskler ve maliyetler oluşturma potansiyeline sahip.” ihtarında bulundu.

BIS, büyük teknoloji firmalarının, finansal hizmetler ortamına yönelik riskler getirdiğini tez ediyor.

Başa dön tuşu