Çin asteroit madenciliğine başlıyor!

Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA), bir asteroidi ziyaret edip örnekler toplayacak ve akabinde bir kuyruklu yıldızı inceleyecek bir uzay vazifesine hazırlanıyor. Kurum milletlerarası araştırmacıları da bu vazifeye dahil olmaya davet etti. Hala devletten onay bekleyen 10 yıllık misyonun 2024’te başlayabileceği düşünülüyor. Japonya ve ABD de şu anda asteroitlerin yörüngesine uzay aracı göndermiş durumda. 2010 yılındaki Hayabusa misyonuyla Japonya’nın, Dünya’ya bir asteroitten örnek getiren birinci ülke olduğunu ayrıyeten hatırlatalım.

Çin asteroit madenciliğine başlıyor!

Çin Ulusal Uzay Ajansı’nın (CNSA) asteroit misyonu, 2016 HO3 olarak bilinen uzay cismine bir araç gönderilerek gerçekleştirilecek. Daha sonra uzay aracı topladığı örnekleri barındıran bir kapsülü Dünya’ya bırakacak. Küçük asteroidin 100 metreden daha küçük olduğu sanılıyor. 2016’da tespit edilen bu uzay cismi, Dünya’nın etrafında dönse de olağan bir uydu olarak adlandırılmak için fazla uzak. Bu yüzden ‘uydumsu’ olarak anılıyor. 2016 HO3 Dünya’ya en uzak olduğu vakitlerde, Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığından 100 kat daha uzakta olduğunun bilgisini ayrıyeten paylaşalım.

Çin’in uzay aracı asteroit ziyaretinin akabinde Mars’ın ötesine, Güneş Sistemi’nin asteroit jenerasyonuna gidecek. Burada 133P/Elst-Pizarro kuyruklu yıldızını ziyaret edecek olan uzay aracı, Güneş Sistemi’ndeki küçük cisimlerin oluşumu ve evrimi hakkında bilgi toplamayı amaçlıyor. Bu cisimlerin Güneş rüzgarları ile etkileşimini de inceleyecek olan uzay aracı ayrıyeten bu cisimlerdeki malzemeleri Dünya’dakilerle karşılaştırarak gezegenimizdeki ömrün kaynağına da ışık tutmayı amaçlıyor.

Japonya ve ABD’nin de asteroit vazifeleri mevcut

Japon uzay aracı Hayabusa2‘nin geçtiğimiz Şubat ayında, örnek toplamak için asteroit Ryugu’nun yüzeyine iniş yaptığını ve bu uzay aracının önümüzdeki yıl Dünya’ya dönmesinin beklendiğini ayrıyeten belirtelim. NASA’nın OSIRIS-REx misyonu de daha küçük bir amaç olan Bennu asteroidini inceliyor. Ayrıyeten NASA’nın 2020’de Bennu’dan bir örnek getirmeyi hedeflediğini siz pahalı okuyucularımız ile paylaşalım.

Başa dön tuşu