Bilim insanları, kutup ayısı tüyünden esinlenerek yalıtım malzemesi üretti

Kutup ayısı tüyünün sahip olduğu yüksek ısı yalıtımı kabiliyeti, uzun bir müddettir bilim insanlarının dikkatini çekmekte.

Hayvana ilişkin tüyün en kıymetli özelliklerinden her bir kılın içinin boş olması. İletkenliğini en aza indiren bu özellik sayesinde ısı, hayvanın vücudunda hapsediliyor. Esnek olan tüyler kopmaktan fazla esneyebiliyor ve tıpkı vakitte su itme özelliğine de sahip.

Kutup ayısı tüyünden esinlenerek ısı tutabilen materyal üretme fikri üzerine bir müddettir inceleme yapan araştırmacılar ise sonunda istediklerini elde etmiş görünüyorlar.

 

Çin kaynaklı bir habere nazaran bilim insanları, teliryum isimli bir element kullanarak ürettikleri nano kablolar sayesinde kutup ayısı tüyünü taklit etmeyi başarmışlar. Karbonla kaplanan kablolar kimyasal bir çözeltiye batırılmış ve böylelikle içi boş olan karbon milyonlarca tüp elde edilmiş. Birbiri arkasına dokunan bu tüpler sayesinde ise yalıtım özelliğine sahip aerojel (silikon tabanlı katı unsurun içindeki sıvı ile havanın yer değiştirmesi ile oluşan bir madde) üretilmiş.

Yapılan incelemeler aerojel’in tüyün gerçek halinden bile daha esnek olduğunu ve öbür yalıtım materyallerine kıyasla ısı tutma ile su geçirmezlik özelliklerinin çok daha yeterli olduğunu göstermiş.

Maliyet faal olması için uğraşılıyor 

Üretilen aerojel’in maalesef kıymetli bir dezavantajı bulunuyor. Teliryum’un çok ender ve kıymetli bir element olması, materyalin ticari kapasitesini önemli oranda sınırlıyor. Bilim insanları ise elde ettikleri deneyimleri farklı ve daha ucuz gereçler kullanarak devam ettirmeye çalışıyor.

Başa dön tuşu