Bilgisayar korsanlarının arama kayıtlarını yıllardır çaldığı ortaya çıktı

Güvenlik araştırmacılarının ulaştığı bilgiye nazaran bilgisayar korsanları, operatörlerin sistemlerindenki arama kayıtlarını yıllardır çalıyor. Hatta dünya çapında 10 operatörün bu güvenlik açığından etkilendiği öğrenildi.

Aramalara ilişkin değerli datalar ellerinde

Durum birinci olarak Cybereason ismindeki güvenlik şirketi tarafından geçtiğimiz sene fark ediliyor. Söylenene nazaran bilgisayar korsanları 7 yıldır etkin olarak arama kayıtlarına erişebiliyor. Şimdiye kadar en az 20 kişiye ilişkin arama bilgilerinin ele geçirildiği ortaya çıktı. Aramanın ses kayıtlarının sızması üzere bir durum kelam konusu değil. Lakin hedeflenen numaranın yaptığı tüm aramalar ve bu aramaların saati, günü ve konumu üzere bilgiler ele geçirilebiliyor. Tek başına bu bilgiler bile maksat alınan bireyler için büyük güvenlik zafiyeti oluşturmaya kâfi. Bilhassa bilgisayar korsanlarının, sistemleri eş vakitli olarak takip edebildiği düşünüldüğünde. Böylelikle hedeflenen şahısların ruhu bile duymadan takip edilmeleri mümkün kılınmış.

Tahmin edebileceğiniz üzere öncelikli maksatların yüksek profilli hükümet yetkilileri ve ordu vazifelileri olduğu düşünülüyor. Daha evvel belirttiğimiz üzere dünya çapında 10 taşınabilir operatör bu güvenlik açığından etkilenmiş durumda. Ortalarında Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan büyük ve küçük çapta operatörler mevcut. Akınlar devam ettiği için güvenlik firması, hem operatörlerin hem de hedeflenen şahısların isimlerini saklı tutuyor. Kuzey Amerika’daki hiçbir operatör etkilenmemiş. 

Cybereason’ın en çarpıcı açıklaması, bilgisayar korsanlarının devlet destekli olduğunu düşünmeleri. Hatta kullandıkları teknikler münasebetiyle APT 10 ismindeki Çinli bilgisayar korsanı kümesi oldukları hakkında kuşkular mevcut. Her ne kadar ABD’li operatörlerden hiçbiri etkilenmemiş olsa da bu türlü bir durumun kanıtlanması halinde ABD ve Çin ortasındaki tansiyonun güzelce arttığına şahit olabiliriz.

Başa dön tuşu