Bal arılarını yok eden hastalık için dünyanın ilk aşısı onaylandı

İklim değişikliği, habitat tahribatı, pestisit kullanımı ve hastalıklardan kaynaklanan yıpranmalar derken gezegenin en kıymetli polenleyicilerinden olan arılar, son yıllarda kuvvetli bir süreçten geçiyor. Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığı ise arıları daha da güç bir duruma sokuyor. Ekosistem için gerekli olan arıların en azından bu sorunu çözülmüş olabilir.

Aşı, Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığını engelliyor

Arı larvalarına saldırarak kolonileri zayıflattığı bilinen bakteriyel bir durum olan Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığını önlemek ve kolonilerin hayatta kalmasını sağlayacak olan bu aşı, Dalan Animal Health adlı biyoteknoloji firması tarafından geliştirildi. ABD Tarım Bakanlığı tarafından onaylanan bu aşı, hastalıktan korunmak için hastalığa neden olan Paenibacillus bakterisinin meyyit versiyonunu içeriyor.

Arıcılar aşıyı kovanın ve kraliçe arının beslendiği yemle karıştırması gerekiyor. Bu sayede vakitle erkek arıların kraliçelerini beslediği “arı sütü” haline gelen ilaç, yeni doğacak olan arıların hastalığa karşı bağışıklık kazanmasını sağlıyor.

Öte yandan bu tedavi birkaç nedenden ötürü da bir atılımı temsil ediyor. Çünkü bilim insanları daha evvel böceklerin, beşerler ve hayvanlar üzere antikor üretmedikleri için hastalıklara karşı bağışıklık kazanmalarının imkansız olduğunu düşünüyorlardı. Bununla birlikte, araştırmacılar, arılarda bir bağışıklık reaksiyonuna yol açan proteini belirledikten sonra, tek bir kraliçe aracılığıyla bütün bir kovanı koruyabileceklerini fark ettiler.

Amerikan Yavru Çürüklüğü son derece bulaşıcı bir hastalık pozisyonunda ve tüm koloniyi yok edebilecek güçlü. Büyük ve güçlü kolonilerde bu hastalığın erkenden fark edilmesi ise epey güç olabiliyor. Bunun yanında arıcılar çoklukla hastalığı fark ettiklerinde öbür arıları kurtarabilmek için enfekte olan kovanları yakmayı tercih ediyor.

Başa dön tuşu