Apple yeni MacBook modellerinde klavye tasarımını değiştiriyor

2015 yılında gerçekleştirilen MacBook tanıtımında Apple kelebek ismini verdiği yenilikçi bir klavye tasarımı tanıtmıştı. Mevcut makaslı anahtar dizaynının yerini alan kelebek tasarımı bilhassa tuşların altına toz kaçmasını önlemek gayesini taşıyordu.

Hayal kırıklığı oldu

Ne var ki birinci kullanıma sunulduğu günden bu yana kelebek dizaynın sorunları bitmedi. Tuşa bastığında reaksiyon vermeme, basmadığın halde reaksiyon verme yahut birden fazla reaksiyon verme üzere külfetler yıllardır gündemde. Bunun üzerine Apple kelebek klavye tasarımı barındıran tüm MacBook modelleri için bir teknik servis programı başlatmıştı. Ayrıyeten son MacBook modellerinde de kelebek klavye dizaynını güzelleştirmişti.

Apple’a yakınlığı ile bilinen tahlil uzmanı Ming-Chi Kuo, bu yılın sonundan itibaren piyasaya çıkacak yeni MacBook Air ve MacBook Pro modellerinde farklı bir klavye tasarımı kullanılacağını tez ediyor. Bu tasarım bildiğimiz makaslı anahtar yapısını temel alacak. Hala Magic klavyelerde bu tasarım kullanılıyor.

Makaslı anahtar yapısı birinci olarak yıl sonunda piyasaya çıkacak yeni MacBook Air modelinde yer alacak. Akabinde 2020 başlarında piyasaya sürülecek MacBook Pro modelinde de göreceğiz. Sonrasında ise tüm yeni MacBook modellerinde bu klavyenin varsayılan olacağı söz ediliyor.

 

Başa dön tuşu