Apple’ın ebeveyn denetimi özellikleri: Çocuğunuzun iPad’ini kontrol altında tutun

Çocukların inançlı telefon ve tablet kullanımını sağlamak için, Apple’ın iPhone ve iPad’lerdeki ekran müddeti özelliği, filtreler ve belirli uygulamalar yahut aygıt kullanımı mühletini sınırlama dahil ebeveyn denetimi ayarları içeriyor. Çocuğunuzun kendi telefonunda yahut tabletinde neler yapabileceğini denetim etmek için birçok seçeneğe sahipsiniz. iPhone’da ebeveyn denetimi ayarları nasıl yapılır anlatıyoruz.

iPhone’da ebeveyn denetimi nasıl yapılır ⏳

Ekran müddetini açtıktan sonra, çocuğunuzun telefon ve tablette harcadığı süreyi belirlemek, kullanabileceği uygulamaları seçmek, gireceği siteleri belirlemek, satın alım ve indirmeleri engellemek için birtakım ayarlamalar yapmanız gerekir. iPhone’da ebeveyn kontrolü nasıl yapılır görelim:

Oyun mühletini ve gününü belirleyin 🎮

Uygulama sınırları’nı açarak, oyunlar ve toplumsal medya üzere belirli uygulamalar yahut uygulama kategorileri için günlük mühlet sonu belirleyebilirsiniz. Tüm uygulama limitleri günlük olarak yenilenir. Örneğin; çocuğunuzun telefon yahut tablette her gün yahut aşikâr günlerde 1 saat oyun oynamasına müsaade vermek istiyorsunuz. Oyun müddeti ve günü belirlemek için şu ayarı yapın:
 1. Ekran Süresi’ne girin.
 2. Uygulama Sınırları’na dokunun.
 3. Sınır Ekle’ye dokunun.
 4. Kategoriler ortasından Oyunlar’ı seçin.
 5. Süre ve gün belirleyin.

Hangi bireyleri arayacağını seçin 📵

Her vakit müsaade verilen ayarı, çocuğunuzun sizin belirlediğiniz atıl müddet içinde kullanabileceği uygulamaları ve arayabileceği şahısları seçmenize imkan tanır. Acil durum aramalarına varsayılan olarak her vakit müsaade verilir fakat hangi bireyleri arayacağını seçebilirsiniz. Çocuğunuzun muhakkak şahıslarla bağlantısına müsaade vermek için şu ayarı yapmalısınız:
 1. Ekran Süresi’ne girin.
 2. Her Vakit Müsaade Verilen’e dokunun.
 3. Üstte Bireyler yanındaki Herkes’e dokunun.
 4. İletişim İzni’ni belli şahıslar olarak ayarlayın.
 5. Rehberindeki bir kişiyi seçebilir yahut rehberde olmayan bir kişinin numarasını ekleyebilirsiniz.

Hangi sitelere girip giremeyeceğini belirleyin ⛔️

iPhone’da çocuğunuzun müstehcen içeriklere maruz kalmamasını sağlamaya yardımcı olacak birkaç ayar var.

Örneğin; uygulama derecelendirme ayarı ile TikTok üzere çocuklar için uygun olmayan uygulamaların engellenmesini sağlayabilirsiniz. İçerik sınırlama kısmından uygunsuz sinema, dizi ve görüntü klipleri izlemesini engelleyebilirsiniz. Yetişkin web sitelerini sınırla seçeneğiyle çocuğunuzun yetişkin sitelerine girmesini engelleyebilirsiniz. Uygunsuz içerikleri engellemek için şu adımları izleyin:

 1. Ekran Süresi’ne girin.
 2. İçerik ve Saklılık Sınırlamaları’na girin.
 3. Web İçeriği’ne dokunun.
 4. Belli sitelere erişimini engellemek için “Yetişkin web sitelerini sınırla”ya dokunun.
 5. Asla Müsaade Verme, çocuğun girmesini istemediğiniz özel site/siteleri ekleyebilirsiniz.
 6. Her vakit Müsaade Ver, çocuğun itimatla gireceği sitelerdir.

Uygulama içi satın alımları engelleyin 🚫

Bilhassa fiyatsız indirilebilen taşınabilir oyunlar, uygulama içinden satın alınabilen öğeler sunuyor. Apple hesabınızı eklerken kredi kartı bilgilerinizi girdiyseniz çocuğunuz oyun içinde ilgisini çekecek öğeleri kolay kolay satın alabilir. Sürpriz faturalarla karşılaşmamak için, iTunes ve App Store satın alımları kısmından uygulama içi satın alımları kapatmalısınız.
 1. Ekran Süresi’ne girin.
 2. İçerik ve Zımnilik Sınırlamaları’na girin.
 3. iTunes ve App Store Satın Alımları’na dokunun.
 4. Uygulama içi satın alım seçeneğini “İzin Verme” olarak ayarlayın.

iPhone ekran mühleti nasıl açılır ✅

iPhone ekran süresi, çocuğunuzun akıllı telefonu ve tableti için sınırlama koymanıza yardımcı olmakla kalmaz, birebir vakitte aygıtta ne kadar vakit harcadığına dair tam bir rapor verir.

Çocuğunuzun en çok hangi uygulamaları kullandığını, en faal olduğu saatleri görebilirsiniz. Çocuğunuzun uygunsuz içeriklerle karşılaşmamasını sağlarken atıl süreyi ayarlayabildiğiniz âlâ bir özelliktir. Ekran müddeti kısıtlamaların müsaadeniz dışında değiştirilmesini engellemek için bir şifre belirlemenizi ister. Öncelikle iPhone’da ekran mühleti nasıl açılır? adım adım görelim:

 1. Ayarlar’a girin ve Ekran Süresi’ne dokunun.
 2. Ekran Süresi’ni Aç’a dokunun.
 3. Bu Çocuğumun iPhone’u seçeneğini seçin.
 4. Üst üste Daha Sonra Ayarla’yı seçerek ilerleyin.
 5. Bir ekran mühleti parolası belirleyin. (Çocuğunuzun kısıtlamaları kaldırmasını engelleyecektir.)
 6. Ekran müddeti şifresini unuttuğunuzda sıfırlamanıza yardımcı olacak Apple kimliğinizi girin.
 7. iPhone’da ekran müddetini açmak bu kadar basit!

Ebeveyn denetimi uygulamaları 📲

Ebeveyn denetimi uygulamaları, ebeveynlerin nerede olurlarsa olsunlar çocuklarının aygıtlarında ne yaptıklarını izlemelerini sağlar.

En âlâ ebeveyn kontrolü uygulamaları, pozisyon izleme, arama ve kısa ileti takibi ve hatta gerçek vakitli ihtarlar ile çocuğunuz meskende, okulda yahut diğer bir yerde olsun içinizin rahat olmasını sağlar. Ebeveynlerin ortalarından seçim yapabileceği pek çok farklı iOS ebeveyn kontrolü uygulaması var. İşte telefon ve tablete indirilebilen en güzel 6 ebeveyn kontrolü uygulaması:

 • Google Family Link – En âlâ fiyatsız ebeveyn kontrolü uygulaması
 • Bark – Büyük çocuklar için en güzel ebeveyn denetimi
 • Canopy – Küçük çocuklar için en âlâ ebeveyn kontrolü
 • NetNanny – Gerçek vakitli takip için en iyisi
 • FamilyTime – Müddet takibi için en iyisi
 • Life360 – Pozisyon takibi için en iyisi

Google Family link nedir, nasıl kullanılır 👨‍👩‍👧

Family link, Google tarafından geliştirilen ebeveyn kontrolü uygulamasıdır. Android ve iPhone için en güzel fiyatsız ebeveyn denetimi uygulaması olan Google Family link, çocuğunuzun telefonda nasıl vakit geçirdiğini anlamanız, aygıtın pozisyonunu görmeniz, saklılık ayarlarını direktörüz ve daha birçok süreç yapmanız için kullanımı kolay araçlar içerir.

 • Ekran başında kalma mühletini sınırlamak için; Family Link uygulamasını açın, kullanıcı ismini seçin ve Kontroller – Günlük hudut yolunu izleyin.
 • Uygulama engelleme yahut uygulama engellemesini kaldırmak için; Family Link uygulamasını açın, kullanıcı ismini seçin ve Kontroller – Uygulama sınırlamaları’na dokunun. Son olarak müsaade vermek yahut engellemek istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Çocuğunuzun pozisyonunu bulmak için; Family link’i açın ve Konum’a dokunun. Ayarla’ya dokunarak nerede olduğunu bilmek istediğiniz çocuğunuzu seçin ve Aç’a dokunun.

Ebeveyn kontrolü ayarları sayesinde, çocukların akıllı telefon ve tablet kullanımını büsbütün yasaklamadan inançla kullanmasını sağlanabiliyor. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, ebeveyn denetimi ayarlamalarını yapmak çocuğunuzu uygunsuz içeriklerden korumanıza ve ekran müddeti için net hudutlar belirlemenize yardımcı olabilir. Apple ekran mühleti özelliği, size yardımcı olacak birçok yararlı ayar sağlıyor, konseyimi da kolay. Natürel ki ne bir ebeveyn kontrolü uygulaması ne de iPhone ebeveyn denetimi ayarı, açık bir kelam kadar tesirli değil lakin çocuğunuzun internet güvenliğine yönelik kusursuz yardımcılar.

Başa dön tuşu