Apple otonom araç şirketi Drive.ai’yi satın aldı

Otonom araç dalı için birçok firma hazırlıklarını yapıyor. Görünen o ki Apple da rekabeti yeni bir düzeye çıkarmaya kararlı. En azından bugün satın aldığını açıkladığı Drive.ai şirketi buna işaret ediyor. Makûs mali tablo sebebiyle Drive.ai teşebbüsünün tahlil arayışında olduğu biliniyordu. Hatta Apple’ın firmayı satın almayı planladığı yaklaşık üç hafta evvel ortaya çıkmıştı.

Ödenen ölçü bilinmiyor

Apple’ın Drive.ai için ne kadar ödeme yaptığı şimdilik bilinmiyor. Lakin firmanın mühendislik ekibi dahil birçok işçisi ve otonom araçları Apple’a geçiş yapıyor. İki sene evvel Drive.ai için 200 milyon dolarlık kıymetlendirme yapılmıştı. Şu an işlerin pek uygun gidilmediği hesaba katılarak Apple’ın 77 milyon dolardan daha az ödeme yaptığı tahmin ediliyor.

Drive.ai, Stanford Üniversite’sinden ayrılan, makine öğrenme araştırmacıları tarafından 2015 yılında kuruldu. Bugüne kadar çalışmalara devam eden teşebbüs, otonom araç teknolojileri konusunda argümanlı firmalardan biriydi. Çalışmalarını Nissan NV200 modeli üzerinde sergiliyordu.

Tahmin edebileceğiniz üzere bu satın alma Apple’ın otonom araç teknolojilerine bakışını göstermesi hasebiyle hayli kıymetli. Daha evvel de belirttiğimiz üzere Apple’ın kendi şoförsüz araç teknolojilerini geliştirmeye hala istekli olduğunu söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu