Apple M2 Pro ve M2 Max tanıtıldı: Mac’ler için zirve performans

Apple, bu akşam sürpriz bir duyuru ile yeni M2 Pro ve M2 Max işlemcilerini tanıttı. Pekala, uzun vakittir beklenen zirve model M2 işlemcilerin özellikleri ve getirileri neler? İşte ayrıntılar

Geçtiğimiz yıl M1 işlemciyle büyük ses getiren Apple, bu başarıyı M1 Pro ve M1 Max işlemcilere taşımayı başardı. Bugün tanıtılan M2 Pro ve M2 Max ise, çok daha yüksek performans ve düşük güç tüketimi ile öne çıkıyor. 

Apple M2 Pro özellikleri

İkinci jenerasyon 5nm teknolojisi ile üretilen M2 Pro, M1 Pro’dan yaklaşık yüzde 20M2’den ise iki kat daha fazla 40 milyar transistör ile karşımıza çıkacak. Gücünü sekiz adede kadar yüksek performans ve dört verimlilik çekirdeğinden alan M2 Pro, 10 yahut 12 çekirdekli konfigürasyonlar ve 32 GB’a kadar birleşik bellek tarafından destekleniyor.

Apple’a nazaran çoklu iş parçacığı misyonlarında 10 çekirdekli M1 Pro’dan yüzde 20’ye kadar daha süratli olan M2 Pro, ayrıyeten M2’nin iki katı olan 200 GB/s birleşik bellek bant genişliği sunuyor. Düşük güç tüketimi ve yüksek performans ile dikkat çeken yeni işlemci, Adobe Photoshop üzere uygulamalar, ağır iş yüklerinde en süratli Intel tabanlı MacBook Pro’ya nazaran 2,5 kata kadar daha süratli.

M2 Pro’daki entegre grafik birimi, daha büyük bir L2 önbellek ile 19 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilir olacak. Böylelikle M1 Pro’dan yüzde 30’a kadar daha fazla manzara sürece ve oyun performansı sunacak. 

Apple M2 Max özellikleri

Apple’ın en beğenilen işlemcisi M2 Max, yonga setinin performansını ve yeteneklerini daha da ileriye taşıyor. M1 Max’ten 10 milyar daha fazla ve M2’den ise 3 kat daha fazla 67 milyar transistöre sahip olan işlemci, 96 GB’a kadar birleşik belleği ile M2 Pro’dan iki kat daha fazla 400 GB/s birleşik bellek bant genişliği sunuyor. 

M2 Max, M2 Pro ile birebir yeni jenerasyon 12 çekirdekli yapılandırmayı koruyor. Fakat entegre grafik ünitesi tarafında büyük bir fark kelam konusu. 38 adede kadar çekirdek ve daha büyük bir L2 önbellek ile donatılan işlemci, grafik tabanlı görevlerde M1 Max’ten yüzde 30’a kadar daha süratli olacak. 

Ayrıca Apple’a nazaran M2 Max şu anda kesimin watt başına performansta en süratli işlemcisi pozisyonunda. Cuppertino devi, yeni işlemcinin görsel efektlerden makine tahsili modellerini eğitmeye ve gigapiksel imajları birleştirmeye kadar tüm misyonlarda üstün performans sunacağını belirtiyor.

Haber güncelleniyor…

Başa dön tuşu