Japonya, Avrupa ve NASA; dev bir uzay görevi için bir araya geldi

Dünyanın en büyük uzay ajanslarına sahip olan Japonya, ABD, Fransa ve Almanya dev bir Mars vazifesi için iş birliği yapıyor. Japonya’nın liderlik ettiği yeni misyonun ismi MMX (Martian Moons eXploration). 2024 yılında start verecek olan misyonda, Mars’ın uyduları Phobos ve Deimos birinci sefer bir uzay aracı tarafından keşfedilecek.

JAXA, NASA, CNES ve Alman uzay ajansı iş birliği

JAXA, MMX misyonuyla birlikte Mars’ın doğal uyduları Phobos ve Deimos’un kökenlerini araştırmak istiyor. Vazifenin şu anki planlarına nazaran iki farklı uzay aracı Mars’a gönderilecek. Bu uzay araçlarından birisinin CNES ve Almanya Havacılık ve Uzay Merkezi tarafından geliştirileceği belirtilmiş.

Almanya ve Fransa iştirakinde geliştirilen bu aracın bir müşahede aracı olacağı söyleniyor.Buna nazaran müşahede aracı, JAXA’nın MMX uzay aracının üzerine yerleştirilip Mars’a gönderilecek ve sonrasında Phobos yahut Deimos’a iniş yapacak. Müşahede aracı yüzeyde, MMX ise yörüngede araştırmalar yapacak.

MMX misyonunda NASA’nın misyonuysa MEGANE (Japonca ‘gözlük’ manasına geliyor) isimli özel bir ölçü ekipmanını geliştirmek olacak. Bir nötron ve X-ışını spektrografı olan MEGANE, Phobos’un yaydığı bu ışınları inceleyerek gezegenin yapısına ve geçmişine dair çalışmalar yapacak. NASA’nın 15 milyon dolar maliyetle geliştireceği MEGANE, MMX uzay aracının 7 kıymetli ekipmanından birisi olacak.

Dört büyük uzay ajansını bir ortaya getiren Mars Moons eXploration vazifesiyle birlikte Kızıl Gezegen’in uydularına dair birçok sorunun cevaplanması bekleniyor. Bilim insanları uzun bir müddettir Phobos ve Deimos’un Mars’ın yörüngesine yakalanmış göktaşları olduğunu düşünüyordu. Lakin uyduların kökenine dair hala birçok soru işareti bulunuyor. Bakalım MMX vazifesi bu sorulara yanıt olabilecek mi. 

Başa dön tuşu