Amazon, Microsoft ve diğer teknoloji firmaları 60 binden fazla kişiyi işten çıkarıyor

Teknoloji firmaları yaklaşık 10 yıllık boğa piyasasına liderlik ederken işler bir anda tepetaklak oldu. Tertibin değişiyor olması teknoloji firmalarının karlılığını olumsuz etkilerken yöneticiler maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Bu bağlamda ise işten çıkarmalar kaçınılmaz.

Amazon, 18 Ocak tarihinden itibaren 18.000’den fazla çalışanını işten çıkarmaya başladı ve bu sayının yıl uzunluğunda daha da artabileceği söyleniyor. Bu işten çıkarmalar Amazon’un 28 yıllık tarihinin en büyük işgücü azaltımı olacak. Misal biçimde Microsoft ise şirketin çalışan sayısı yüzde 5 oranında azaltacağını yani 11.000 çalışanın işten çıkarılacağını açıkladı.

Teknoloji devleri 60 bin kişiyi işten çıkartıyor

İşten çıkarmalar, büyümenin yavaşladığı, enflasyonla gayret için yüksek faiz oranlarının yaygınlaştığı ve mümkün ekonomik sakinlik dehşetinin yükseldiği periyotlarda geldi. Neredeyse teknoloji sanayisinin tamamında işten çıkarmalar başlamış durumda. Bu işten çıkarmaların boyutu 60 bin bireye ulaşmış durumda.

Yukarıda da dediğimiz üzere Amazon ve Microsoft toplamda 29.000 çalışanı işten çıkarmaya başlamış durumda. Google ana şirketi Alphabet şimdiye kadar 230 kişiyi işten çıkardı fakat firmanın ilerleyen periyotlarda daha fazla kesintiye gitmesi bekleniyor. Crypto.com işgücünün beşte birini yani yaklaşık 500 kişiyi işten çıkartacağını duyurdu. Kripto dünyasındaki bir öbür dev Coinbase ise 2000 kişinin işini sonlandırıyor. Bulut tabanlı yazılım şirketi Salesforce bu ayın başlarında 7000 kişi ile yollarını ayıracağını duyurmuş ve iş ölçeğini biraz küçülteceğini açıklamıştı. Öte yandan Facebook’un çatı şirketi Meta ise 11.000 çalışan ile yollarını ayırıyor. Firma için kuvvetli geçen 2022 yılı ve bilhassa dördüncü çeyreği maliyetlerin azaltılması için bu tip kesintileri mecbur kılmış vaziyette. Ayrıyeten Elon Musk tarafından satın alınan Twitter’da da 3.700 kişinin işine son verilmişti.

İşten çıkarma açıklamayan tek firma Apple

Tüm bunlar yalnızca buzdağının görünen kısmı. Tesla, Snap, Netflix ve Shopify üzere daha birçok firma işten çıkarmaları onaylamış ve gerçekleştirmiş durumda. İşten çıkarma sürecine başlamayan teknoloji firmaları da var ve en büyükleri Apple. Firma şimdiye kadar işten çıkarma gerçekleştireceğini duyurmadı. Bunun nedenini anlamak için ise firmanın yapmış olduğu işe alımlara bakmak gerekiyor.

Apple, öbür firmalar üzere son yıllarda çok fazla işe alım gerçekleştirmedi. 2016’dan beri yaklaşık yıllık yüzde 6 oranında işe alım gerçekleştirdi ve bu başka firmalar ile kıyaslandığında hayli az. Bilhassa pandemi sürecinde de başka firmalar üzere rekor işe alımlar gerçekleştirmedi ve epeyce mütevazı kaldı. Elbette Apple, pandemi sürecinde başkalarına nazaran çok daha yavaş büyüdü lakin görünen o ki firma adımlarını sağlam atmış.

Başa dön tuşu