ABD Hava Kuvvetleri lazerle füzeleri vurmayı başardı

Amerika Hava Kuvvetleri lazer silah sistemleri ile ilgili olarak yaptığı çalışmalarda büyük bir yol katetti ve yeni geliştirilen lazer silahı ile füzeleri vurmayı başardı.

ABD Hava Kuvvetleri lazerle füzeleri vurmayı başardı

Bilim kurgu sinemalarında görmeye alışık olduğumuz lazer silahlarıyla ilgili olarak yaşanan son gelişme, yakın bir vakitte bu silahların ordularda kullanılmaya başlanacağının en büyük göstergesi aslında.

Savaş uçakları için lazer silahı geliştirmeye başlayan havacılık şirketlerinden Lockheed Martin’in değerli bir gelişmeye imza attığı öğrenildi. Elde edinilen bilgilere nazaran Lockheed Martin şirketi tarafından geliştirilen ve Amerika Hava Kuvvetleri tarafından test edildiği öğrenilen bir lazer silahı havada birden fazla füzeyi etkisiz hale getirmeyi başardı. Test edilen lazer silahının karada denendiği belirtilirken, alınan başarılı sonuçlar sonucunda bu alanda yapılacak çalışmaların hızlandırılmasının gündeme geldiği belirtiliyor. Çalışmaları devam eden silah sisteminin taarruzdan fazla savunma maksatlı olarak kullanılacağı da elde edilen bilgiler ortasında. İlerleyen kademelerde lazer silahının savaş uçaklarına entegre edilmesinin gündemde olduğu belirtilirken bu silah sistemine verilen ismin SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) olduğu öğrenildi. 

ABD ordusunun SHiELD ismi verdiği silah sisteminin yanı sıra birçok yeni silah sistemi üzerinde çalıştığı da elde edilen bilgiler ortasında yer alıyor.

Lazer silahları taarruz için kullanılabilir!

Oldukça tesirli olduğu belirtilen, anlık ve çok süratli çalışan bir sisteme sahip olduğu bilgilerine ulaşılan ve ilerleyen basamaklarda savaş uçaklarına da entegre edileceği bilgilerine ulaşılan lazer silah sistemi ile ilgili her ne kadar savunma hedefli kullanılacağı belirtilmiş olsa da şimdiye kadar üretilen silahların hücumlarda kullanıldığı düşünüldüğünde, bu silah sisteminin de taarruz için kullanılma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.   

Başa dön tuşu