Rusya önde gelen VPN hizmetlerini yasaklamaya başlıyor

Rusya önümüzdeki günlerde, kullanıcıların yasaklı web sitelerine erişmelerini sağlayan ana VPN (sanal özel ağ) hizmetlerini engellemeyi planlıyor. Bunun nedeni ise bu VPN servislerinin, Rus hükümetinin oluşturduğu kara listedeki sitelere erişimi engellemeyecek olmaları.

Kara listeyi dikkate almadılar

Geçtiğimiz Mart ayında, Rusya’nın telekomünikasyon düzenleme ajansı Roskomnadzor, üst seviye VPN sağlayıcılarına, sunucularını ülkedeki şahısların yasaklı sitelere erişmelerini engellemek için hükümet tarafından işletilen BT sistemine bağlamalarını söylemişti. Bu davete uymayan VPN servislerinin ülkede kullanımının yasaklanacağını belirten Rus devleti harekete geçiyor.

Rus hükümetinin bu kararına uymayacaklarını ve tıpkı vakitte direneceklerini belirten VPN servisleri, yakın bir vakitte Rusya’da artık kullanılamayacak. Kara listeyi dikkate almayan VPN servislerinin önde gelenleri ise şu biçimde: VyprVPN, TorGuard, IPVanish, OpenVPN ve Hola VPN. Kaspersky ise bu davete olumlu karşılık verdi ve Rus devleti ile iş birliğini kabul etti. Bunun nedeni ise şikretin Rusya merkezli olması ve bu öneriyi reddetme üzere bir seçeneğinin olmaması olarak gösteriliyor.

Başa dön tuşu