AB’deki elektrikli araçlara ‘yapay motor sesi’ zorunluluğu getiren yasa bugün yürürlüğe girdi

Özellikle düşük süratlerde çok az ses çıkaran elektrikli araçların yayalar için tehlike oluşturduğu uzun müddettir gündemde. Avrupa Birliği, bu mevzuyu tahlile kavuşturmak için elektrikli araçlara ‘yapay motor sesi’ eklenmesini zarurî kılan bir yasa hazırlamıştı. Kelam konusu yasa bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren yasaya nazaran hibrit, şarj edilebilir hibrit ve tam elektrikli araçlarda Akustik Araç İhtar Sistemi (AVAS) ismi verilen bir özellik bulunacak. Bu özellik, kent merkezlerinde 20 km/s yahut daha düşük hızlarda ilerleyen araçlara 56 desibelden az olmamak kaydıyla yapay motor sesi kazandıracak. Bu bedel aracın güç-ağırlık oranına nazaran 75 desibele kadar çıkabilecek. Uzmanlar, belirlenen azamî pahanın 100 km/s süratle ilerleyen içten yanmalı motorlu (ICE) bir aracın 8 metre uzaktan duyulan sesiyle neredeyse birebir olduğunu söylüyor.

Yasaya nazaran elektrikli araçların yapay motor sesindeki frekans değişimi aracın hızlandığını yahut yavaşladığını açıkça aşikâr etmek zorunda. Tıpkı vakitte araca eklenen sesin birebir kategorideki içten yanmalı motorlu araçlarla misal olması kaidesi da aranıyor. Elektrikli araç üreticileri halihazırda yapay motor sesi ekleme çalışmalarına başlamış durumda. Geçtiğimiz günlerde BMW’nin elektrikli araçların çıkaracağı sesleri hazırlaması için ünlü bestekar Hans Zimmer ile anlaştığı ortaya çıkmıştı.

Bugün yürürlüğe giren yasa kapsamında 1 Temmuz 2019’dan sonra üretilen tüm yeni araçlarda AVAS özelliğinin bulunması gerekiyor. 2021 yılına gelindiğinde de yollardaki tüm hibrit, şarj edilebilir hibrit ve tam elektrikli araçların yapay motor sesine sahip olması gerekiyor.

Başa dön tuşu