ABD Hazine Bakanı: Facebook’un kripto parası Libra yasa dışı işlerde kullanılabilir

Haziran ayında Facebook kendi kripto para ünitesi olan Libra’yı tanıtmıştı. Uzun bir müddettir çıkması beklenen Libra ile ilgili birinci açıklamalar ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin‘den geldi. Bakana nazaran Libra denetim altında tutulamazsa Facebook’un başını ağrıtabilir.

ABD Hükümeti temkinli

Geçtiğimiz gün düzenlenen basın toplantısında mevzu ile ilgili açıklamalarda bulunan Steven Mnuchin, başta Facebook’un Libra’sı olmak üzere öteki kripto para üniteleri hakkındaki endişelerini dile getirdi. Mnuchin’e nazaran kripto para üniteleri kontrol altında tutulmazsa başta terörizm olmak üzere birçok yasa dışı faaliyette kullanılmaları mümkün.

Mnuchin, kripto paraların terörizme ek olarak vergi kaçakçılığı, haraç, fidye, insan ticareti ve öteki yasa dışı durumlarda da potansiyel olarak kullanılabileceğini belirtirken, bu teknolojiye soğuk bakmadıklarını söz ediyor. ABD Hükümeti’nin finansal sistemin verimliliğini yükselten ve hizmetlere erişimi arttıran yeni teknolojileri memnuniyetle karşılayacağını da söyleyen Hazine Bakanı, kripto para teknolojisinin uygun istikametlerine de vurgu yapıyor. Facebook ise şimdi yasal düzenlemeler çözülene kadar Libra para ünitesini kullanıma sunmayacağını açıklamıştı.

Başa dön tuşu