Boeing 737 Max uçaklarda şimdi de otomatik pilot sorunu ortaya çıktı

Boeing 737 Max tipi yolcu uçakları, geçtiğimiz aylarda birbiri arkasına gerçekleşen iki feci kazadan sonra gündeme gelmiş ve uçuşları yasaklanmıştı. Uçakların MCAS sisteminde olan sorunlardan kaynaklanan bu düşme olayları, şirketin ek incelemelerden de geçmesine neden oldu ve gelen yeni raporlar başka sıkıntılar olduğunu da gösteriyor.

Boeing Eylül ayına kadar müddet istedi

Bloomberg’in haberine nazaran Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı, Boeing 737 Max tipi yolcu uçaklarında yaptığı incelemelerde, düzeltilmesi gereken problemler tespit etti. Bu sıkıntıların bir listesini hem Boeing‘e hem de ABD Federal Havacılık Kurulu‘na gönderen Avrupalı denetleyiciler, uçaklardaki bu sıkıntıların düzeltilmeden uçuşuna müsaade verilmemesi gerektiğini bildirdiler.

Listede daha evvel belirtildiği üzere mikroişlemci ile ilgili olan yazılımsal meseleler yer alıyor. Fakat yeni çıkan bir sorun ise uçakların otomatik pilotlarıyla ilgili. Yapılan açıklamaya nazaran, Boeing 737 Max yolcu uçaklarında, pilotların rastgele bir acil durumda uçağı otomatik pilottan, kendi denetimlerine almalarına engel olan bir hata da mevcut. Evvelki meselelerin giderilmesi için Eylül ayına kadar müddet isteyen Boeing’in, ortaya çıkan bu yanılgıyı ne kadar müddette gidereceği ise şimdi bilinmiyor.

Başa dön tuşu