YouTube telif hakkı talebi sistemini değiştiriyor

YouTube üzerinde bugün telif hakları büyük bir ehemmiyet arz ediyor. Hak ihlali yapanlar periyodik uzaklaştırılıyor yahut büsbütün hesapları kapatılıyor. Bununla birlikte telif hakkı taleplerinde suiistimal en büyük tenkit konusu. YouTube sistemin hak talebi kısmında değerli bir değişiklik yaptı.

Detaylı sistem

YouTube olağanda geniş bir telif hakkı bilgi tabanına sahip. Bir görüntü yüklendiği vakit yapay zekâ algoritmaları bilgi tabanlarını tarayarak telif hakkı ihlallerini tespit ediyor ve paylaşımı engelliyor.

Diğer taraftan manuel telif hakkı talebi ise kullanıcı kendi özgün içeriğinin yahut müziğinin diğeri tarafından müsaadesiz kullanıldığını tespit ettiğinde devreye giriyor ve şikayetçi tarafından doldurulması gerekiyor.

Bununla birlikte kullanıcı görüntünün tamamına telif hakkı şikâyeti yaptığı için hak ihlali olmayan görüntünün başka kısımlarını ayırmak mümkün olmuyordu. Artık yeni değişiklikte artık hak talebi yaparken hani müddetler ortasında olduğu kesinlikle belirtilecek. Öbür taraftan bu vakit aralığını belirtmeden daima şikâyette bulunanlar da engellenecek.

Şikâyet edilen kullanıcı tarafında ise esasen bir itiraz sistemi mevcuttu. Ayrıyeten düzenleme araçları ile kullanıcı telifli kısmı sessize alabilecek yahut görüntünün müziğini telifsiz bir müzik ile değiştirebilecek. Böylelikle tüm görüntünün kaldırılması engellenmiş olacak.

Yeni telif hakkı talep sistemi dağıtıma başlamış durumda. YouTube vakit içerisinde şikâyet ve itiraz araçlarını daha verimli hale getireceğini söz ediyor.

 

Başa dön tuşu