Youtube, küçük yaştaki kullanıcıların canlı yayın yapmasını yasakladı

Teknoloji devi Google geçtiğimiz yıl birçok tenkit aldıktan sonra sahibi olduğu görüntü platformu Youtube‘u çocuklar için daha inançlı bir hale getirmeye çalışıyor. Şirketin aldığı son karar ise yapılan canlı yayınlar ile ilgili.

Yanında ebeveyni olmak zorunda

Son vakitlerde Youtuber’ların çoğalması, çocukların bu alana yanlışsız yönlenmelerine neden oldu ve bu çok bıçak sırtı bir bahis. Youtube, internet ve toplumsal medyanın olumsuz yanlarının, çocuk yaşlardaki kullanıcıları etkilememesi için bir dizi tedbir almış durumda. Bunlardan biri ise küçük yaştaki kullanıcıların Youtube üzerinde artık tek başlarına canlı yayın yapamayacak olmaları.

Youtube grubunun mevzuyla ilgili açıklaması işe şu halde: “Bir yetişkin tarafından açıkça eşlik edilmediği sürece, küçük yaştaki kullanıcıların canlı yayın akışına müsaade vermemek için yayın siyasetimizi güncelledik. Bu siyasete uygun olmayan kanallar canlı akış yeteneklerini kaybedebilir.” Bununla birlikte Youtube, çocukların yer aldığı videolara yapılan yorumların devre dışı bırakılması ve algoritmanın yapacağı önerilerin azaltılması ile ilgili çalışmalarını da sürdürüyor.

Başa dön tuşu