YouTube, çocuk içeriklerini ana platformdan kaldırmayı düşünüyor

Dev bir platform haline gelen YouTube’un önündeki en büyük sorunlardan biri hiç elbet çocuk içerikleri. Birtakım kaynaklardan alınan bilgilere nazaran YouTube, çocuk içeriklerini ana platformdan kaldırıp sırf YouTube Kids içerisinde gösterecek. Böylelikle firmanın çocuk görüntüleri ile ilgili sıkıntılarının düzeltilmesi planlanıyor.

Otomatik oynatma devre dışı olacak

Bildiğiniz üzere izlediğiniz görüntü bittikten sonra YouTube sizin için diğer bir görüntüyü otomatik olarak oynatıyor. YouTube’un çocuk içeriklerinden sonra otomatik oynattığı görüntüler da sıklıkla tartışma konusu oluyordu. Artık çocuk içeriklerinde otomatik görüntü oynatma özelliğinin kapatılacağı öğrenildi. Yani YouTube Kids’e aktarılan tüm çocuk görüntüleri için tek bir yerden gerekli ayarlamalar yapılabilecek. Lakin The Verge’e konuşan YouTube sözcüsü, birtakım fikirler birçok vakit yalnızca fikir olarak kalıyor üslubunda bir açıklama yaptı. Velhasıl görüntülerin ana platformdan kaldırılması konusunda rastgele bir kesin karar şimdilik mevcut değil. Ayrıyeten kararın alınması halinde dakikada 500 saatin üzerinde içeriğin yüklendiği platformda, çocuk içeriklerinin nasıl tespit edileceği kıymetli bir soru işareti.

FTC soruşturma başlattı

Tüm bu gelişmeler yaşanırken ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) çocukların kapalılığını ihlal etmesi münasebetiyle YouTube’a soruşturma başlattığı öğrenildi. YouTube, 13 yaş altındaki çocuklara ilişkin verilerin toplanmasıyla suçlanıyor. Çocuklara özel platform YouTube Kids de toplanan datalar sebebiyle araştırılmaya dahil.

FTC’nin ne çeşit bulgulara ulaştığı şimdi bilinmiyor. Lakin soruşturmanın ileri aşamalarında olduğunun altı çizildi. Yani yakın vakitte sonuçlarını görme ihtimalimiz var. Özcesi YouTube’un başı çocuk içerikleriyle hayli sıkıntıda. Platformun bu sorunu nasıl düzelteceğini daima birlikte göreceğiz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu