Yeni Mercedes-Benz GLB tanıtıldı: Kompakt gövdede 7 koltuk seçeneği

Alman üretici Mercedes’in SUV ailesi genişlemeye devam ediyor. Son periyotta teaser görselleriyle sıkça karşımıza çıkan yeni Mercedes-Benz GLB resmi olarak tanıtıldı. Yeni Mercedes-Benz GLB, kompakt bir araç olmasına karşın 7 koltuk seçeneğine sahip.

Yeni Mercedes-Benz GLB, isminden da anlaşılacağı üzere GLA ve GLC modelleri arasında konumlanıyor. Şirketin kompakt SUV olarak lanse ettiği aracın uzunluğu 4634 mm, genişliği 1834 mm, yüksekliği ise 1658 mm olarak ölçülüyor. 2829 mm ile yeni B serisinden 10 cm daha uzun aks mesafesine sahip olan yeni Mercedes-Benz GLB, bu sayede geniş bir ömür alanı ve bagaj hacmi vadediyor.

Müşteriler yeni Mercedes-Benz GLB’yi 7 koltuk seçeneğiyle tercih edebiliyor. Bu versiyonda art tarafa iki tane katlanabilir koltuk ekleniyor. Bu koltuklarda 1.68 metre uzunluğundaki şahısların rahatça seyahat edebileceği söyleniyor. Bu kısımdaki yolcular yan camlardaki hava yastıklarıyla korunurken; çokça saklama alanı ve USB girişi gibi özelliklerden de faydalanabiliyor. Fazladan koltuk istemeyenler için 5 koltuk seçeneği de mevcut. Bu versiyonda 560 litre olan bagaj hacmi, art koltuklar katlandığında 1755 litreye kadar çıkıyor.

Yeni Mercedes-Benz GLB’nin kabin tasarımı şirketin öteki modellerine hayli benziyor. Son teknolojilerden faydalanılan alanda iki büyük ekrana sahip MBUX bilgi cümbüş sisteminin son sürümü kullanılıyor. Ayrıyeten yeni GLB’de S-Serisi’nden alınan kimi özellikler mevcut. Örneğin; yeni GLB uygun şartlar altında yarı otonom olarak kullanılabiliyor. Aracın değerli sürüş asistanları ortasında Aktif Direksiyon Yardımcısı, Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı ve Parktronic özelliğine sahip Aktif Park Yardımcısı bulunuyor.

Güçlü ve verimli motorlar 

Yeni Mercedes-Benz GLB’nin kaputu altında güçlü ve verimli motorlar mevcut. Akaryakıtlı tarafın giriş düzeyinde 163 bg güç ve 250 Nm tork üreten 1.33 litre motora sahip GLB 200 bulunuyor. Bu versiyon 7 ileri DCT şanzımanla çalışıyor. Üst düzeyde ise 224 bg güç ve 350 Nm tork üreten 2.0 litre motorlu GLB 250 4MATIC mevcut. Bu araçta da 8 ileri DCT şanzıman kullanılıyor. Dizel tarafında ise GLB 200 d, GLB 200 d 4MATIC ve GLB 220 d 4MATIC versiyonları mevcut. Bu araçlardaki 2.0 litrelik dizel motorların gücü 150 ila 190 bg ortasında değişirken, hepsinde 8 ileri DCT kullanılıyor.

Foto Galeri | 59 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu