Yapay zekaya ilk darbe geldi!

Bankrate ve CreditCards.com’u da etkileyen duraklatmanın gerisindeki kesin nedene dair bir bilgi bulunmamakla birlikte, baş editör Connie Guglielmo’nun, gelecekte AI ile ilgili kıssaların, yayının otomatik teknolojiler kullandığına dair bir açıklama içereceğini söylediği bildirildi.

The Verge’e nazaran yönetici içeriği Lider Yardımcısı Lindsey Turrentine, AI ile ilgili daha fazla şeffaflık kelamı verdi. Sistemle ilgili daha fazla ayrıntının önümüzdeki hafta açıklanacağı bildiriliyor. CNET sahibi Red Ventures ayrıyeten bir AI çalışma kümesi oluşturdu. İşçi çoklukla yapay zekanın iç işleyişinden yahut ne vakit kullanıldığından habersizdi.

Yapay zekaya birinci darbe geldi!

CNET’in yapay zeka uygulamalarıyla ilgili sorular geçen hafta Fütürizm’in düzinelerce finansal açıklayıcı makalenin “otomasyon teknolojisi” kullanılarak yazılmış üzere göründüğünü fark etmesiyle başladı. CNET tanıtım yazısında, çalışmayı “tamamen” insanların düzenlediğini ve gerçeği denetim ettiğini argüman etti, lakin bu yanlışsız değildi: satış noktası, Futurism bir kıssada önemli yanılgılar keşfettikten sonra kesimleri dikkatle incelemeye başladı.

CNET, geçmiş yıllarda da makine imali makaleler kullandı. Yeniden de yapay zeka o vakitten bu yana ilerledi ve keşif, ChatGPT üzere metin oluşturma araçlarının tenkit alması ve hatta intihal dehşetleri ve insan muharrirlerin işini azaltması nedeniyle yasaklar getirmesiyle geldi. İş gücünün öbür yerlerindeki otomasyonda olduğu üzere, kimi beşerler şirketlerin yapay zekayı etik bir formda kullanacağına güvenmiyor.

Başa dön tuşu