Dünyanın en büyük ve en güçlü rüzgar türbini ilk elektriğini üretti

Geçtiğimiz yıl duyurulan dünyanın en güçlü rüzgar türbini Vestas V236 ilk gücünü üretti. Türbin şu anda Danimarka’nın büyük rüzgar türbinleri için kullandığı Østerild Test Merkezinde gerekli test ve sertifikasyon sürecinden geçiriliyor.

Dünyanın en güçlü rüzgar türbini

Esasında bir açık deniz prototipi olan Vestas V236, tam kapasite çalıştığında 15.0 MW güç üretebiliyor. 236 metre rotor çapı ve rüzgar sanayisinin en büyüğü olan 43.743 metrekare süpürme (swept area) alanına sahip olan Vestas V236, tıpkı zamanda 280 metre yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek türbini pozisyonda. Türbinin bıçaklarını boyutu ise 115,5 metre.

Tek bir Vestas V236-15.0MW, yılda 80 GWh üretim kapasitesine sahip durumda. Bu, yaklaşık 20.000 Avrupa hanesine güç sağlamak ve yılda 25.000 binek arabanın ürettiği 38.000 tondan fazla karbondioksit tasarrufu yapmak için kâfi bir düzey olarak görülüyor.

Vestas’ın baş teknoloji sorumlusu Anders Nielsen, “Bu, yeşil güç geçişini hızlandırma gayemizde ileriye gerçek atılmış büyük bir adım, birebir vakitte Vestas ve ortaklarımız için kıymetli bir kilometre taşıdır” tabirlerini kullandı. Bu türbinin gelecek yıl Danimarka’daki açık deniz rüzgar çiftliğinde devreye alınması planlanıyor. Ayrıyeten New Jersey ve New York’taki çiftliklerde de kullanılması bekleniyor.

Başa dön tuşu