Yapay zeka ile hırsızlar evvelden tespit edilebilecek!

VaakEye isimli güvenlik sistemi, güvenlik kameralarından gelen anlık imgeleri denetim ederek, birinin ne vakit hata işleyeceğini tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor ve bunu yaparken %81 tutarlılık oranı sunuyor.

Yapay zeka ile hırsızlar evvelce tespit edilebilecek!

VaakEye sistemi, kamera imajlarını daima takip ederek kuşkulu davranan şahısları tespit ediyor ve çalışanlara durumu bildiriyor. Çalışanlar manzaraları inceleyip bir cürüm olup olmadığını tespit ediyor ve buna nazaran harekete geçiyor. VaakEye sisteminin yakında Amazon üzere kasiyersiz mağazalar da kullanılacağı söylentiler ortasında.

Sistem geçmiş hata imgelerini izleyerek öğreniyor!

Japonya merkezli VaakEye birinci eserini Mart 2018’de müşterilerle buluşturmuştu. Güvenlik kamerası başına 162 dolara mal olan güvenlik sistemi, bulut tabanlı derin öğrenme yetisine sahip yapay zeka ile anlık gelen tüm imgeleri denetim ediyor ve kuşkulu imajlarda ihtar veriyor. Sistem 100 bin saatten daha uzun imajlarla eğitildi.

VaakEye imgelerde kabahatle bağlantılı davranışlar tespit etmeyi öğrendi. Bu davranışlar ortasında telaşlı bir halde etrafa bakmak, güvenlik kameralarını aramak ve olağandan biraz daha süratli hareket etmek üzere aksiyonlar bulunuyor.

VaakEye sistemi ayrıyeten raftan alınan bir eserin cebe ya da bir çantaya atıldığını da algılayabiliyor. Her hareket şüphelilik düzeyine nazaran bedellendiriliyor. Bir müşteri belli bir eşiğe ulaştığında sistem görüntü kaydıyla birlikte bir alarm gönderiyor. Tanaka “Sistem Japonya’da 50 mağazada kullanılıyor. Dünyaya açılmaya hazırlanıyoruz. Şimdilik deneysel datalar kullanılarak cürümlerin algılanmasında yüzde 81’lik bir isabet oranına sahibiz.” diyor.

Ryo Tanaka’nın kurduğu üçüncü teşebbüs olan VaakEye sisteminin gayesi, yapılandırılmamış dataları yönetebilmek. Tanaka “Yapılandırılmamış bilgilerin idaresini yapacak bir şirket için evvel görüntü manzaralarından insan davranışını algılamaya odaklanmam gerektiğini düşündüm.” diyor.

Başa dön tuşu