Wikipedia’da yılın en çok görüntülenen sayfası Kleopatra oldu: Peki neden?

Wikipedia‘nın İngilizce versiyonunda garip şeyler oluyor. Helenistik Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra‘yla ilgili makale, geçen yılın en çok görüntülenen sayfası olarak kabul edildi: 55 milyon.

Dublin Üniversitesi Kolejinden sosyolog Taha Yasseri, meslektaşlarıyla birlikte her yıl popüler çevrimiçi ansiklopedide en çok görüntülenen makalelerin istatistiklerini topluyor. Bu, eğilimleri tahlil etmesine ve dünyadaki en kıymetli olayları incelemesine imkan tanımakta. 2022 datalarına göre yapılan tahlil sonuçları uzmanı epey şaşırttı.

Büyük olaylara adanmış sayfaları geçti

İngilizce Wikipedia’da en çok görüntülenen birinci 100 makalede birinci sırayı Kleopatra hakkındaki makalenin aldığı ortaya çıktı. Çok büyük dünya olaylarına adanmış sayfaları bile geride bıraktı. Bunlar ortasında Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü ve Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası da bulunuyor.

En çok görüntülenen sayfalar listesinin ikinci sırası da sürpriz sayılabilir. Çünkü ikinci sırada ABD’li seri katil Jeffrey Dahmer hakkında bir makaleye var. Fakat bu durum en azından insanların ilgisiyle açıklanabilir. Sayfa trafiğindeki artış (54 milyondan fazla görüntüleme), Netflix dizisi Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi‘nin 21 Eylül’de yayınlanmasıyla uyumluydu. Muhtemelen birçok izleyici, seri katilin hayatıyla ilgili ayrıntıları bilmek istiyordu.

Ancak 2022’de Kleopatra ile ilgili yüksek profilli bir proje veya duyuru yoktu.

Sonunda gizem çözüldü

Kleopatra fenomeni araştırmasına giren Taha Yasseri, tüm toplumsal ağları karıştırdı ve bir ipucu buldu. Twitter’da biri, Google Asistan‘ın, kullanıcılara yeteneklerini tanıtmak için tanınan bir ipucu olarak şu ifadeyi verdiğinden bahsetti: Kleopatra’yı Wikipedia’da Göster (“Kleopatra’yı Wikipedia’da Göster” demeyi deneyin).

Google Asistan çok tanınan ve en az 1 milyar aygıtta yerleşik olarak bulunuyor. Ayrıyeten her ay 500 milyon kişi ve hatta daha fazlası tarafından da faal olarak kullanılmakta. Kullanıcılar muhtemelen Google Asistan’ın tavsiyelerine nitekim uyuyorlar ve ipucunu telaffuz ediyorlar, akabinde Wikipedia’daki ilgili sayfa açılıyor.

Google Asistan yaygınlaşmadan önce, Wikipedia’daki Kleopatra sayfa görüntülemeleri yılda sırf 2,5 milyon civarındaydı.

Başa dön tuşu