Bilim adamlarından büyük keşif! Uzaydan izleyerek buldular!

Bilim insanları, Avrupa Uzay Ajansı’nın Copernicus Sentinel-2 misyonu ve Maxar’ın WorldView-3 uydusu tarafından çekilen uydu imajlarını karşılaştırarak kıtada bulunan 66. koloniyi tespit etti.

Aşağıda gördüğünüz fotoğraf, İngiliz Antarktika Araştırması’nı koloniye götüren fotoğraf. Batı Antarktika’daki Verleger Burnu’nun bembeyaz buzu ve karı ile kontrast oluşturan kahverengi lekeler, imparator penguenleri üzere deniz kuşlarının rahatlama muhtaçlığı duyduklarında gerilerinde bıraktıkları birikmiş “guano” pislikleri. İngiliz Antarktika Araştırması, son 15 yıldır, kaka izlerini tespit etmek için uydu manzaralarını kullanarak yeni penguen kolonileri arıyor. İnsanların Antarktika’da bildiği 66 koloninin tam olarak yarısı uydular kullanılarak bulundu.

Bilim adamlarından büyük keşif! Uzaydan izleyerek buldular!

Araştırmayı yöneten araştırmacılardan biri olan Dr. Peter Fretwell, “Bu heyecan verici bir keşif” dedi. “Ancak son vakitlerde keşfedilen kolonilerin birden fazla üzere, bu koloni de küçük ve son vakitlerde deniz buzu kaybından makûs halde etkilenen bir bölgede.” The Guardian’ın işaret ettiği üzere, imparator penguenleri buz üzerinde üreyen bilinen tek penguenler. Bu da onları iklim değişikliğine karşı bilhassa savunmasız hale getiriyor.

Kuşların, yavrularına büyümeleri için kâfi vakit vermek için kolonilerinin etrafındaki buza nisan ve eylül ayları ortasında dayanması gerekir. Fretwell, “Buz bundan evvel kırılırsa, civcivler suya düşer ve boğulur yahut donar” dedi. Son vakitlerde yapılan bir araştırma, dünya ulusları global ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlamanın bir yolunu bulamazsa, birden fazla imparator pengueninin yüzyılın sonuna kadar jenerasyonunun tükenebileceğini kestirim ediyor.

Başa dön tuşu