Volkswagen yeni manuel şanzımanını tanıttı: İlk kez Passat’ta kullanılacak

Pek çok üretici elektrikli ve otonom araçlar üzere geleceğin teknolojilerine odaklanmış durumda. Lakin halihazırda yaygın olarak kullanılan günümüz teknolojilerini de bir kenara atmamak gerek. Örneğin manuel şanzımanlı araçlar hala küresel otomotiv pazarının kıymetli bir kısmını oluşturuyor. Bunun şuurunda olan Volkswagen, yeni geliştirdiği şanzımanı görücüye çıkardı.

Alman otomotiv devi Volkswagen, geliştirdiği manuel şanzımana MQ281 adını vermiş. Şirket, yeni şanzımanın şimdikilere kıyasla daha verimli olduğunu, emisyon bedellerini kilometre başına 5 gram kadar düşürdüğünü ve performansı desteklediğini söylüyor. Ayrıyeten eser gamındaki SUV model sayısının artmasıyla birlikte yeni manuel şanzımanın eskisinden daha ‘SUV dostu’ olduğu da gelen bilgiler ortasında.

 

İlk olarak yeni Passat’ta kullanılacak

Sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanılarak geliştirilen şanzımanın Golf ve Passat’taki MQ250 ile Tiguan’daki MQ350 ortasındaki boşluğu dolduracağı belirtiliyor. Kelam konusu şanzıman 200 ile 340 Nm ortasındaki torku rahatlıkla yönetim edebiliyor. Bu sayede akaryakıtlı yahut dizel fark etmeksizin Volkswagen eser gamındaki pek çok ünite ile kombine edilebiliyor. Yapılan iyileştirmeler sonucu kabine yansıyan titreşim ve sesin azaldığı söylenirken, şanzıman için gereken yağ ölçüsünün da 1.5 litreye düşürüldüğü söz ediliyor.

Şirketin İspanya ve Arjantin’deki fabrikalarında üretilen MQ281 isimli yeni manuel şanzımanın birinci olarak yeni Volkswagen Passat’ta kullanılacağı, daha sonra Volkswagen Grubu’ndaki çabucak hemen her segmentteki modele ekleneceği de verilen bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu