Volkswagen kararını verdi: Fabrikayı Türkiye’ye kuruyor

Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni fabrikasını kuracağı ülkeyi sonunda seçti. Fabrika yatırımı için aylardır Türkiye ve Bulgaristan ortasında gidip gelen Volkswagen, tercihini Türkiye’den yana kullandı.

Volkswagen’in Türkiye’de fabrika açma kararı, Alman araba gazetesi Automobilwoche’de yer buldu. Kelam konusu haberde, kararın Türkiye lehine verilmesinde iki kıymetli öge bulunduğu belirtildi.

Türkiye kararında iki kıymetli etmen

Etkili olan ögelerden bir tanesi Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in oyunu Türkiye’den yana kullanmış olması. Bir oburu de şirketin %17’sini elinde bulunduran Katar’ın ülkemiz ile yakın bağlar içerisinde olması.

Skoda Karoq ve Seat Ateca başta olmak üzere küme bünyesindeki pek çok aracın üretim yeri olacağı söylenen fabrikanın İzmir yakınlarında kurulacağı söyleniyor. 1.3 milyar euro yatırımla hayat bulacak fabrika yaklaşık 5 bin bireye istihdam sağlayacak. Türkiye’deki Volkswagen fabrikasının 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Doğuş Otomotiv payları yükseldi 

Volkswagen’in dün gerçekleştirdiği şura toplantısında alınan Türkiye kararının bugün öğlenden sonra resmi olarak açıklanması bekleniyor. Automobilwoche’deki haberin akabinde Doğuş Otomotiv paylarında %11’e kadar yükseliş gözlendi.

Başa dön tuşu