Ulusal Piyade Tüfeği kullanıma sunuluyor

Makina ve Kimya Sanayisi Kurumu (MKEK) tarafından, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine nazaran hafif ve tesirli bir silah olma özellikleriyle ön plana çıkan, meskun mahal üzere dar alanlarda kullanılabilen Milli Piyade Tüfeği (MPT-55) güvenlik güçlerinin kullanımına sunuluyor.
 

MPT-55, bilhassa meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabilecek tesirli bir yeni jenerasyon piyade tüfeği olarak şekillendirildi.

Yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine nazaran hafif ve tesirli bir silah olma özelliğiyle ön plana çıkan MPT-55, TSK’nin gereksinimine binaen özgün, muharebe ortamında gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava kurallarında kullanılabilecek halde geliştirildi. 

Ağırlığı 3 bin-3 bin 300 gram olan tüfekle dakikada 850 atım gerçekleştirilebiliyor. Yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki atış modu bulunan MPT-55’in tesirli menzili 400 metre iken azamî menzili 3 bin 600 metreye ulaşıyor.

Tüfek, 30 fişek kapasiteli plastik kompozit şarjöre ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahip.

Başa dön tuşu