Ülkemizin Faylarla Dolu Olmasının Esas Nedeni: Arap Plakası

Merkezi Kahramanmaraş olan 7,7’lik bir depremin ardından yaşadığımız 7,6 büyüklüğündeki ikinci depremle daha yaralarımızı saramadan bir büyük darbe daha aldık. Peki neden ülkemizde bu kadar fazla deprem oluyor? Sebebi devasa levhalar arasında sıkışıyor olmamızda yatıyor.

Ülkemizin belki de son yüzyılındaki en uzun ve en soğuk gecesini geride bıraktık. Önümüzde daha çok uzun geceler var. Bu depremin enkazı bir süre daha sürecek. Hem ülkemizden hem de dünyanın dört bir köşesinden gelen arama kurtarma ekipleriyle yerel halk birlik olup enkaz altında kalan insanları kurtarmayı çalışıyor. Ancak bunun ilk olmadığını biliyoruz. Diğer depremlerde de olduğu gibi bu deprem de ülkemiz için bir sürpriz değildi. Deprem kuşağındayız ve yapılarımızı bunun bilincinde yapmamız gerekiyor. 

Ülkemizde betona yatırım yapmak çok popüler olsa da betonun kalitelisini çok da fazla önemsemiyor müteahhitlerimiz. Bunu yapınca da karşımıza belki de daha önce hiç göremeyeceğimiz kadar büyük ölçekli felaketler çıkıyor. Depremin değil dayanıksız yapıların öldüreceğini bir kez daha hatırlatalım. Asıl suçlunun deprem olmadığını bildiğimize göre şimdi de ülkemizde neden bu kadar çok deprem olduğuna bakalım.

Türkiye’nin deprem bölgesi olmasının temel sebebi, Anadolu levhasının sürekli olarak Arap ve Afrika levhaları tarafından itiliyor olması.

Başa dön tuşu