Toyota’nın insansı basketbol robotu CUE 3, serbest atışta dünya rekoru kırdı

Toyota Yapay Zekâ Robot Geliştirme Kümesi tarafından üretilen ve Toyota çalışanlarının istekli olarak boş vakitlerinde üzerine çalıştığı CUE 3 isimli insansı robot, birinci yapay zekâ basketbolcu olan 1,93’lük CUE ve 2,04’lük CUE2’nin ileri bir sürümü.

Boyu 204 santimetre, yükü ise 56 kilogram olan robot, bir rekor haberiyle tekrar gündeme gelmeyi başardı. Arka arda yapılan özgür atışların hiçbirini kaçırmayan robot yeni bir dünya rekoru kırdı. CUE 3, yapmış olduğu 2.020 başarılı hür atış ile, Guinness Rekorlar Kitabı’na ismini yazdırdı.

CUE 3’ün birinci sürümü CUE’nin alana birinci çıktığı devirde atışlar ortasında tam üç dakikaya muhtaçlık duyduğunu tabir eden geliştirici takım, Mart 2018’de Guinness Rekorları yetkilileri tarafından insansı bir robotun yeni bir rekor denemesi için kendileri ulaşıldığında bu teklifi reddetmiş. Çalışmalarını sürdüren takım Kasım 2018’de CUE 2 ve Nisan 2019’da ise CUE 3’ü ortaya çıkarmış.

Geçen bir yıllık mühlet zarfında bir sefer daha teklif götürülen Toyota takımı bu sefer rekor denemesini kabul etmiş. Vakit tarifinin yakalandığı bu rekor denemesinde ise CUE 3, üç saatten biraz daha uzun bir müddette 1,000 atışı tamamlamış.

CUE grubu, müddet kısıtlaması sebebiyle atış sayısını Tokyo Olimpiyatları’nın düzenleneceği tarihin onuruna 2,020 sayısıyla sonlandırdığını tabir ediyor. Rekor denemesi sonucunda ise takım dünya rekorunun da sahibi oldu.

Başa dön tuşu