Yol kenarları için ses emen, güneşten elektrik üreten ses bariyerleri

Yollar her ne kadar otomobiller için gerekli olsa da kenarında yaşayanlar gürültüden hayli rahatsız olabiliyor. Bir yandan da güneş panellerini kentte koyacak arazi bulamıyoruz. Mitrex firması ise nihayet bu ikisini hoş bir formda birleştiren bir eser çıkardı.

Çevre kirliliğinde genelde düşünülmeyen ancak hayli kıymetli olan şehir sesi insan sıhhati için önemli bir tehdit. Bu seslerin çoğunluğu ise genelde yolların getirdiği gürültüye dayanıyor. Bu gürültüden kurtulanabilecek en uygun formül ise ülkemizde de artık görmeye başladığımız ses bariyerleri.

Yalnız ses bariyerlerinin birçok sesi yansıtmak tekrar yola vermek ya da üste yansıtmak üzere tasarlanmış. Mitrex firmasının tahlili ise bu bariyerlerin sesi emmesini sağlamak fakat bizi temel ilgilendiren ise bundan elektrik enerjisi elde etmesi.

Günümüzde enerji artık yeni altın üzere düşünülebilir. Bu nedenle üretebildiğimiz her güç çok pahalıyken bilhassa kent içinde tüketime yakın olursa çok daha kıymetli oluyor. Gücün en pahalı formu ise olağan ki elektrik formu, bu formu anında alıcısına bakır teller üzerinden iletebiliyorsunuz.

Firmanın bariyerleri istediğiniz halde, istediğiniz renkte, desende hatta şeffaf bile olabiliyor. İsterseniz yol, otoban, tren yolu ve köprülere monte edilebiliyor. Hatta hali hazırdaki ses bariyerlerine bile monte edilebiliyor. En düzgün seçenek ise çift taraflı ışıktan üreten bir bariyer sahiden çok fazla enerji üretebiliyor.

Kilometre başına 1.2 MW güneş santrali kurabilme seçeneği epeyce cezbedici. Ses emiş oranı ise 0.8+ üzere yüksek bir kıymet. Geliştirilen teknoloji şimdiden önemli bir ilgi görmüş durumda.

Başa dön tuşu