TOGG CEO’su Karakaş, yerli otomobilin tasarımı hakkında konuştu

Ufuk Sandığın Sabah gazetesinde kaleme aldığı “Türkiye’nin otosunu tüketiciler tasarladı” isimli yazısında, araca yönelik tüketici gereksinimleri ile beklentilerinin sorulduğunu ve arabanın dizaynında bu konuların dikkate alındığı belirtti.
 

Yazısının devamında Türkiye’nin Araba Teşebbüs Kümesi’nin (TOGG) birinci yıla girerken çalışmalarına sürat verdiğini vurgulayan Sandık, “Bir taraftan prototip hazırlanırken, başka taraftan marka ve model ismini belirlemek için çalışmalar sürüyor. TOGG, aralıkta aracın yürüyen prototipini sergilemeyi ve marka tanıtımını gerçekleştirmeyi planlıyor.” tabirlerini kullanmış. Yerli arabanın seri üretimine 2021 yılında başlanacağı ve aracın 2022’nin birinci yarısında yollarda olması gayeler ortasında bulunuyor.

Plan dâhilinde satışa sunulacak birinci aracın C-SUV olacağı ve 2030 yılına kadar model sayısının 5’i bulacağı belirtiliyor. TOGG CEO’su Gürcan Karakaşa nazaran C-SUV segmentinde bir araç tercih edilmesinin nedeni ise şöyle açıklanmış;

“Yola koyulur koyulmaz ülke çapında 2 binin üzerinde şahısla araştırma yapıldı. Ülkemiz pazarında C segmentinde bir SUV’a olan talebin yüksek olduğunu gördük. Varsayımlara nazaran 7-8 yıl içinde sedan pazarı yüzde 1-2, SUV’ların ise yüzde 8’in üzerinde büyüyecek. Bu yüzden birinci eserimizin C-SUV olmasına karar verdik.”

Neden geç kalındı tenkitlerine de karşılık verdi 

Yerli araba için geç kalındığı tenkitlerine de değinen Karakaş, yapılan bu tenkitlere verdiği karşılıkta, “İşin tabiatı gereği aslında kısa olmayan bir süreci yönetiyoruz. Zira doğuştan elektrikli bir araç geliştirmek, var olan bir aracı elektrikli hale dönüştürmekten çok daha farklı bir süreç ve doğal olarak daha uzun sürüyor. Yaptığımız işin tıpkı vakitte bir marka yaratmak ve arabadan daha fazlasını, yani bir ekosistem ortaya çıkarmak.” açıklamalarında bulunmuş.

Son olarak grup yeterliliği konusunda da bilgiler veren CEO’ya nazaran 13 ila 15 yıldan az tecrübeye sahip olmayan ve global çalışmalarda misyon almış işçiden oluşan bir takım, yerli oto çalışmalarını yürütüyor.

Başa dön tuşu