Google Arama sonuçlarında aynı site iki kereden fazla görünmeyecek

Google tarafından yayınlanan yeni bir arama güncellemesi ile sonuçlar daha çeşitli hâle gelecek. Yapılan açıklamaya nazaran artık sonuçlar ortasında tıpkı siteden ikiden fazla link gösterilmeyecek. Bu iki link, aramaya nazaran en alakalı olduğu tespit edilen sayfalar olacak.
Arama sonuçlarında çeşitliliği arttırmak hedefiyle yapıldığı söylenen bu güncelleme, Google algoritmalarına bağlı olacak. Şayet algoritmalar aramanın bir sitedeki ikiden fazla şeyle sahiden ilgili olduğunu düşünürse, yeniden ikiden fazla sonuç sunulacak. Genel olarak ise bu durum gerçekleşmeyecek denilebilir.

Yeni güncelleme alan ismi (domain) tabanlı olduğu için alt alan isimleri de ana siteye bağlı sayılacak. Tüm alt alan isimlerindeki ya da ana alan ismindeki sitelerde sonuçlar aranacak ve bunlar ortasından en alakalı iki sonuç listelenecek. Twitter’da kullanıcılardan gelen geri dönüşlere nazaran şimdi her vakit çalışmayan özellik, bazen birebir siteden çok fazla sayfanın sonuçlarda çıkmasına sebep oluyor. Google’ın Arama yetkililerinden Danny Sullivan tarafından yapılan açıklamaya nazaran özellik vakit içinde geliştirilmeye devam edecek.

Başa dön tuşu