SpaceX’in Starhopper test aracı, denemeler sırasında alev alarak yandı

SpaceX’in geliştirmeye devam ettiği devasa roketi Starship’in küçük ölçekte bir modeli olan ve test emelli üretilen “Starhopper” isimli araç, Texas’ta yürütülen bir dizi testler sırasında alev aldı.
 

Geçtiğimiz haftalarda test niyetiyle kullanılan araç, yerden birkaç santimetre havalandırılmıştı. Salı günü daha kapsamlı testler amacıyla bir ortaya gelen SpaceX mühendisleri, şirkete ilişkin bir Raptor motoru takılan Starhopper’ın yerden yaklaşık 20 metre kadar havalanmasını planlamıştı. Bir kanca vasıtasıyla yere bağlı olan aracın havalandıktan sonra yanlara hareket yapması ve akabinde inmesi düşünülüyordu.

Maalesef planlandığı üzere gitmeyen işler nedeniyle, aracın statik ateşleme testi sırasında istenmeyen bir olay gerçekleşti. Birinci ateşleme testini müteakip yakıt sızıntısı kaynaklı olduğu düşünülen bir arıza sonucu araç, alev topuna döndü.

Bir mühlet yanan Starhopper’ın sonraki gün çekilen fotoğraflarında ise aracın belli oranda ziyan gördüğü lakin paslanmaz çelikten yapılan dış yüzeydeki hasarın yüzeysel düzeyde olduğu tabir edilmiş. Starhopper’ın iç kısmındaki zararın ne düzeyde olduğu ise şimdi bilinmiyor.

 

Başa dön tuşu