SpaceX mekiği alevler içerisinde kaldı!

ABD’li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX’in mart ayında insansız test uçuşunu yapan Crew Dragon mekiğinin yer testi sırasında yanarak tahrip olduğu bildirildi.

SpaceX mekiği alevler içerisinde kaldı!

SpaceX Lider Yardımcısı Hans Koenigsmann, yaptığı açıklamada, işçi taşıyıcı mekiğin 20 Nisan’da yapılan yer testinde itici motorların ateşlemesi sırasında bilinmeyen bir sebeple alev aldığını söyledi.

Kaza sırasında açığa çıkan zehirli atık nedeniyle testin yapıldığı rampanın erişime kapatıldığını söz eden Koenigsmann, kazanın sebebine yahut mekikte yol açtığı hasarın boyutlarına dair net bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

Öte yandan Koenigsmann, hala Memleketler arası Uzay İstasyonuna (ISS) gereksinim ve deney materyalleri taşımakta kullanılan Dragon Cargo mekiğinin ise sağlam durumda olduğunu ve yeni kargo seferi için cuma günü uzaya fırlatılacağını kaydetti. 

SpaceX’in Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) için geliştirdiği işçi taşıyıcı Crew Dragon mekiği insansız test uçuşu için 2 Mart’ta uzaya fırlatılmıştı. 3 Mart’ta Milletlerarası Uzay İstasyonuna (ISS) ulaşan mekik, 8 Mart’ta Dünya’ya dönmüştü.

SpaceX’in ISS’ye özel şirketlerce üretilen mekiklerle astronot taşımayı amaçlayan “Ticari Mürettebat Geliştirme Programı” kapsamında üretilen işçi taşıyıcı Dragon Crew mekiğinin beşerli uçuş testinin ağustosta yapılması planlanıyordu.

Başa dön tuşu