Sensör veya güce ihtiyaç duymadan görüntü tanıyabilen akıllı cam geliştirildi

Bilim insanları rastgele bir sensöre, devreye yahut güç kaynağına gereksinim duymadan imajları tanıyabilen ‘akıllı cam‘ kesimleri oluşturdu. Birinci bakışta, yapay zekanın durağan bir cam kesimine entegre edilmesi bilim kurgu sinemalarına has bir şey üzere geliyor fakat biz tamamen gerçek bir olgudan bahsediyoruz.
Günümüzde yapay zeka teknolojisi, yüz tanıma ile kilit açma için telefonumuza her baktığımızda çok sayıda hesaplama yapması sebebiyle önemli bir pil tüketimine neden oluyor. Gelecekte tek bir cam modülü, rastgele bir güç kullanmadan insan yüzünü basitçe tanıyabilecek.
Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki mühendisler, cam içindeki makul noktalara farklı boyutlarda ve hallerde hava kabarcıkları yerleştirerek işe başladılar. Daha sonrasında ise muhakkak noktalara grafen de dahil olmak üzere ışık emici gereç kesimlerini ekledikleri belirtiliyor.

İlk deneme şaşırtan derecede başarılı

Ekip birinci etapta elle yazılmış sayıları tanıyabilecek cam modülleri oluşturdu. Bir rakamın görüntüsünden çıkan ışık, camın bir ucundan içeri girip başka tarafındaki her biri farklı sayılara karşılık gelen dokuz özel pozisyondan birine odaklanıyor.
Camın, el yazısı ile yazılmış 3 sayısının gerçek vakitli olarak 8 ile değiştirildiğini algılayacak kadar dinamik olması araştırmanın ne kadar başarılı sonuç verdiğini ortaya koyuyor. Önümüzdeki günlerde, mühendisler bu usulün yüz tanıma üzere daha karmaşık süreçlerde de işe yarayıp yaramayacağını bulmaya çalışacaklar.

Başa dön tuşu