Toyota ve Panasonic ‘yerli batarya’ üretecek

Japonların iki devi Toyota ve Panasonic, Türkiye’de ortak bir marka altında elektrikli araç bataryası üretmek için Rekabet Kurumu’na müracaatta bulunmuştu. Rekabet Kurumu, bu ortak teşebbüse izin verdi.

Rekabet Kurumu’nun web sitesinden duyurulan karar metni şu biçimde:

“Toyota Corporation ve Panasonic Corporation tarafından, prizmatik lityum-iyon otomotiv akülerinin Ar-Ge, üretim ve satışı ile öbür otomotiv akü teknolojilerine yönelik Ar-Ge faaliyetleriyle iştigal edecek bir ortak teşebbüs kurulması sürecine müsaade verildi.”

 

İki firma, 2019’un başında Japonya’da paydaşlık kurduğunu resmi olarak açıklamıştı. Japonya’daki ortak teşebbüsün yüzde 51’i Toyota’ya yüzde 49’u ise Panasonic’e ilişkin. Türkiye’deki ortak teşebbüsün iştirak yapısı ise bilinmiyor. Kurulan ortak teşebbüs, Toyota’nın otomobillerinin yanı sıra Mazda ve Subaru’ya da elektrikli araç pili tedarik ediyor.

Yerli arabada, yerli batarya kullanılabilir 

Toyota C-HR ve Corolla modellerinin hibrit versiyonları, Sakarya’daki fabrikada üretiliyor. Ortak teşebbüsün yerli batarya üretmeye başlaması ile birlikte bu iki aracın yerli üretim batarya ile güncellenmesi mümkün görünüyor. TOGG’nin üreteceği yerli araba, elektrikli motora sahip olacak. Yerli otomobilin bataryasının, Toyota ve Panasonic’den tedarik etmek için görüşmeler yapılacaktır.

Başa dön tuşu