Robot köpek bir insan tarafından saldırıya uğradı ve tekmelendi

Mark Trueno isminde robot köpek operatörü, Stampy‘yi test etmek için onu işlek bir caddeye götürdü lakin muhtemelen insanın yapay en güzel arkadaşının akına uğrayacağını iddia etmemişti. Trueno’nın hayli değerli Stampy robot köpeği sokaktan geçen bir bayanın tekmelerine maruz kaldı.

Stampy aslında Trueno’nun mühendis olarak çalıştığı bir Avustralya askeri ve madencilik ekipmanı şirketi olan Arrowpoint Systems‘ta geliştirilenin çok daha küçük bir versiyonu pozisyonunda. Lakin bu küçük yapısı onun bedelinden çok fazla şey götürmüyor çünkü robotun varsayımı bedeli 15.000 dolar. Öte yandan sarhoş bir Avustralyalının attığı tekmeler sonucunda ise Trueno’ya nazaran 2.500 dolar pahasına bir sensör hasarı meydana gelmiş durumda.

Trueno yaptığı açıklamada “Bunu neden yaptığından nitekim emin değilim, muhtemelen o sırada komik olduğunu düşündü” dedi. Ek olarak bayanın yanında olan kişi Trueno ile irtibata geçmiş ve özür dilemiş durumda.

Bu ortada robot köpek tam sürümünde arama kurtarma misyonlarında ve insanların gerçekleştirmesi güç yahut tehlikeli olan öteki senaryolarda kullanılacak. Sokakta yapılan testler de ise robotun 3D haritalama yetenekleri deneniyordu. Lakin tekmeler sonrasında bilgilerin bir kısmında yayıp yaşandığı aktarılıyor.

Başa dön tuşu