Microsoft’tan Ethereum akıllı sözleşmelerini doğrulayacak araç

Son periyotta blok zinciri konusundaki yatırımlarını arttıran ve Azure bulut altyapısına uyumlu bir uygulama geliştirme servisi ekleyen Microsoft artık de topluluğa yönelik bir adım atıyor.

VeriSol neler sunuyor?

Yapılan açıklamaya nazaran Azure blok zinciri servislerine Ethereum akıllı kontratlarının doğrulanabilmesi için özel bir araç eklendi. VeriSol adındaki araç blok zinciri geliştiricilerinin işini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Ethereum bilindiği üzere akıllı mukavelelere yer vermesi ile öne çıkmış ve ilgi görmüştü. Sayısız kripto para projesi Ethereum mukaveleleri üzerinde hayata geçirildi ve başarılı oldu. Bununla birlikte akıllı kontratların güvenlik açısından doğrulanması koşul.

VeriSol aracı Solidity programlama lisanı ile yazılmış akıllı mukaveleleri doğrulama ve tahlil etme gayesi taşıyor. Olağanda geliştiricilerin matematiksel mantık motorları kullanarak kontratları doğrulaması gerekiyor ve bu da eğitim süreçleri gerektirdiği için makul bir maliyet çıkarıyor.

VeriSol ortadaki eğitim ve pratik gerekliliğini eleyerek maliyetleri ortadan kaldırmayı planlıyor. Araç Azure üzerindeki akıllı mukavelelerde test ediliyor ve başarılı sonuçlar alıyor. Microsoft aracını açık kaynak hale getirerek ana akım mukavelelere de sunmayı planlıyor.

 

Başa dön tuşu