Pentagon’dan son dakika: Türkiye, F-35 programından çıkarıldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bugün bir son dakika açıklaması yaparak Türkiye’nin F-35 programındaki iştirakinin askıya alındığını açıkladı. Pentagon ve Beyaz Saray’dan yayınlanan yazılarda kararın sebebi olarak Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başlaması gösterildi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın Satın Alma ve İdame İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord tarafından yapılan açıklamalar:

“Türkiye’nin F-35 programına iştirakini askıya alma sürecini başlatıyoruz.

“Türkiye S-400 kararından ötürü iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla ilişkili 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak.

“F-35 eğitimi alan Türk pilotlar 31 Temmuz’a kadar ABD’yi terk etmeleri için bilgilendirildi.

“Türkiye yakın bir NATO müttefiki, askeri bağlar güçlü olmaya devam edecek. Türkiye ile bağımız çok katmanlı ve F-35 iştirakinin ötesine uzanıyor.

“Şu an Türkiye’nin programdan çıkarılması ile oluşan modül açığını doldurmaya odaklanmış durumdayız.”

Beyaz Saray’ın yayınladığı açıklamada ise şu tabirler kullanıldı:

“Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın alması, F-35 programındaki iştirakinin devamını imkansız hale getirdi. F-35’ler ile bu uçakların gelişmiş özelliklerini öğrenmek için kullanılacak Rus istihbarat toplama platformu bir ortada bulunamaz. Türkiye, 65 yıldan uzun bir müddettir muteber bir ortak ve NATO müttefiği oldu, lakin S-400’lerin alınması tüm NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzaklaşma istikametinde birbirlerine verdiği kelamın çiğnenmesi manasına geliyor. Bu durum Birlik-Türkiye işbirliklerine önemli bir darbe vuracak.”  

Başa dön tuşu