Parlayan Bu Kediler Gerçek: İnsanlığa Umut Veren Sebebi Var!

Sosyal medyada karşımıza çıkan birtakım iddialara göre bazı kedilerin genetiğiyle oynanarak karanlıkta fosforlu olmaları sağlanıyordu. Peki böyle bir şey nasıl mümkün olabilirdi ve bunu yapmalarının sebebi neydi?

Görüntülerdeki kediler, gerçekten de fosforlu yeşil Faber Castell gibi parlıyordu. İnsanlar bunu sadece şekil için yapmış olabilir miydi gerçekten de? 

Onların genleriyle oynayarak dünyaya getirdikleri cins hayvanları düşününce pek de imkânsız görünmüyor ancak floresanlı kedilerin olayı, kırk yıl düşünseniz aklına gelmeyecek bir sebepten kaynaklı!

İlk olarak “kedi AIDS’ine” bakmakta fayda var.

fosforlu kedi

Kedilerde görülebilen FIV virüsü, sadece onlara özgüdür. Bağışıklık sistemini tehdit olarak görüp saldırı yoluyla zayıflattığı için HIV’e çok benzerdir. Bu nedenle “kedi AIDS’i” de denir.

Kedilerin sadece %2,5 ila %4,4’üne bulaşabildiği için bir FIP virüsü kadar yaygın değil. Genellikle kendi bölgelerini savunan erkekler tarafından bulaşır. “İyi de tüm bunların fosforlu kedilerle ne ilgisi var?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Hemen bağlıyoruz.

Kedi Sahipleri, Aman Dikkat! Son Zamanlarda Artan Ölümcül “FİP” Hastalığını Önlemek İçin Yapmanız Gerekenleri Anlattık

Floresan etkisini yaratan şey, denizanalarında da olan bir gen.

kedi virüsü

GFP adlı, yeşil floresan proteini de denen gen, AIDS’e direnç sağlayabilen bir proteini üretme yeteneğine sahip. Denizanalarında bulunan GFP, ışıkta bakıldığında floresan gibi parlayarak mikroskop altında bu hücreleri tespit etmeyi kolaylaştırıyor.

Kedilerde, primatların aksine, FIV hastalığına karşı antiviral görevindeki TRIM5α geni bulunmuyor. Bu yüzden virüsle mücadele için kaynağı rhesus makağı (Hint şebeği) adlı bir maymun türünden gen ekleniyor.

Hamile kedilere gen aktarımı yaparak FIV hastalığının önüne geçilip geçilemeyeceğine bakıldı.

parlayan kedi

Japonya ve ABD’den ekipler tarafından yürütülen araştırmada da GFP geni, kedilerin yumurtalarına eklenerek yeni doğacak yavruların bu genle dünyaya gelmesi amaçlandı.

Sonuçlar gerçekten umut vericiydi. Genin aktarıldığı hamile kedilerden dünyaya gelen yavruların bir kısmı, virüse sahip olmadan yaşama tutunabilmişti ve vücutlarının her yerinde hastalığa karşı direnç gösteren protein üretilmişti.

İnsanlar için de bir umut olabilir.

aids

Kısacası kediler, aktarılan GFP geni sayesinde ışıl ışıl parlıyordu. İnsanlardaki AIDS ile aynı mantıkla çalışan FIV konusundaki bu çalışmaların başarı sağlaması, insanları virüsten korumak için için yürütülmekte olan çalışmalar için de yol kat edilebileceği ihtimalini artırıyor.

Hayvanlarla ilgili merakla okuyacağınız diğer içeriklerimiz:

Siz Fark Etmeseniz de Hayatları Boyunca Acı Çeken Kedi ve Köpek Cinsleri (Cins Alma, Sokaktan Sahiplen!)

Can Dostunuzu Yavaş Yavaş Öldürmek İstemiyorsanız Mama ve Kum Seçerken Bunlara Dikkat Etmelisiniz!

Kediler Gerçekten de Şizofreniye Yakalanma Riskimizi İki Katına mı Çıkarıyor?

Ölen Arkadaşlarının Fotoğrafına Bakıp Ağladıkları Bile Görülen Hayvanlar, Gerçekten İnsanlar Gibi Yas Tutarlar mı?

Bütün Kediler Bir Anda Yok Olsaydı Gezegenimizde Ne Gibi Değişiklikler Olurdu? (Kalp Krizi Riskimiz Bile Artabilir!)

Masum Bir Bakıştan Fazlası: Kediler ve Köpekler Üzgün Olduğumuzu Hissedip Bizi Teselli Etmeye Çalışabilir mi?

Başa dön tuşu