Papağanlar Görüntülü Görüşmelerle Sosyalleşiyor

Evet, yanlış okumadınız. Sosyal zekaları epey yüksek olan ama yalnız yaşamaya mahkum edilmiş evcil papağanlara çözüm, görüntülü görüşmeler olmuş…

Özel bir ilginiz olmasa da sosyal medyada mutlaka bulmaca çözen, dans eden ya da sohbet eden papağan videoları mutlaka görmüşsünüzdür. Bu sevimli hayvanların davranışlarının kaynağı, kompleks sosyal yapıları ve 5 6 yaşında bir çocukla eş sayılabilecek hafıza becerileri. 

Ancak evlerde kafeslere hapsedilen pek çok papağan bu yüksek sosyal zekalarına rağmen yalnızlığa mahkum edilmiş durumdalar. Bir de uzmanlar, pek çok evcil papağanın yüz yüze geldiklerinde ortaya bazı hastalıklar çıkarması riski olduğunu söylüyorlar… Bu konu üzerine yürütülen yeni bir araştırma ise çözüm olarak enteresan bir yol öneriyor; görüntülü görüşme…

İki papağan, görüntülü görüşmeler ile arkadaşlık kurarak sohbet ediyor;

Araştırma 18 evcil papağan üzerinde gerçekleştirildi. Papağanlara bir zil çalma öğretildi. Zili her çaldıklarında tablet veya telefondan karşılarına başka papağanların görüntüleri çıktı ve seçim yapma imkanı sunuldu. Ardından seçtikleri papağan ile görüntülü görüşme yapmaya başladılar.

Araştırma ekibi, görüntülü görüşmeler esnasında saldırgan tavırlar ve negatif bir tutumun olabileceğine ihtimal veriyorlardı. Ancak bunun aksine papağanlar birlikte dans etmeye, şarkı söylemeye başladılar. 

Üç ay boyunca devam eden çalışmalardan 18 papağan toplamda 147 arama gerçekleştirdi. Bu aramalardan elde edilen sonuçlar papağanların yüksek oranda olumlu sonuç verdiğini, yüksek motivasyon ve kararlılık sergileyen davranışlarla aramaların gerçekleştiğini ve papağanların birbirlerinden yeni şeyler öğrendiklerini ve ‘canlanıp daha mutlu hale geldiklerini‘ ortaya koydu.

Üstelik araştırma tamamlandıktan sonra da kimi papağanlar arkadaşlarını aramayı istemeye devam etmişler. Ancak araştrırmacılar papağanların teknolojiyi kullanıyor olmasının sağlıkları üzerinde negatif etkilerinin olup olmayacağının da araştırılması gerektiğini ifade ediyor. 

Başa dön tuşu