Otokar, 300 km menzilli yeni elektrikli otobüsü e-Kent C’yi tanıttı

Elektriğe geçiş sürecinin en değerli halkalarından biri, toplu ulaşımın bel kemiğini oluşturan otobüsleri elektriklendirmek. Dünyaca ünlü markaların bu doğrultuda hareket ederek yeni elektrikli otobüslerini görücüye çıkarması epeyce heyecan verici. Otokar gibi ülkemizi temsil eden markaları bu sürecin içerisinde görmek de heyecanımızı arttırıyor.

Otokar’ın yeni elektrikli otobüsü: e-Kent C 

Aslına bakılırsa, Otokar’ın alternatif güçlü araçlar konusundaki atılımları yeni değil. Şirket; birinci hibrit otobüsünü 2007, birinci elektrikli minibüsünü ise 2012 yılında görücüye çıkarmıştı. Ayrıyeten Otokar’ın İspanya üzere ülkeler için sıkıştırılmış doğalgazla çalışan otobüsler üzerinde çalıştığı da biliniyor. Bu doğrultuda çalışmalarına devam eden Otokar, artık de e-Kent C adını verdiği yeni elektrikli otobüsünü görücüye çıkardı. e-Kent C, birinci sefer Stockholm’deki Global Public Transport Summit’te sergilendi.

e-Kent C, Otokar’ın kent için ulaşım için tasarladığı 12 metrelik yeni elektrikli otobüsü. ZF’nin alçak tabanlı otobüsler için ürettiği AVE 130 elektrikli aksını kullanan otobüste ‘Asenkron Cer Motoru’ ismi verilen elektrik motoru kullanılıyor. Bu motor, 250 kW güç ve 22.000 Nm tekerlek torku üretiyor. e-Kent C’nin tavanında, her biri 7 lityum iyon bataryadan oluşan 4 başka modül bulunuyor. Bu sayede toplamda 300 kWh batarya kapasitesi ortaya çıkıyor. Bataryaların ısınması sıvı soğutma ile engelleniyor.

4 saatlik şarj ile 300 km menzil 

Otokar e-Kent C’nin bataryaları 4 saatte tam doluma ulaşabiliyor. Şirket, bu özellik sayesinde çizgi üzerindeki duraklarda şarj istasyonu bulunmasına gerek kalmadığını belirtiyor. e-Kent C, bataryalarının büsbütün dolu olması halinde 300 km yol alabiliyor. Ayrıyeten araçta rejeneratif fren sistemi de kullanılıyor. Güç idare sistemi tarafından denetim edilen bu özellik, gerek gördüğü vakitlerde %15 ila %20 oranında güç geri kazanımı sağlıyor.

Otokar e-Kent C, sahip olduğu dizaynla da fütüristik bir araç olduğunu muhakkak ediyor. Etrafında bol ölçüde LED aydınlatmaya yer verilen otobüste dijital ekrana sahip ‘akıllı kokpit’ sistemi kullanılıyor. Ayrıyeten otobüste yan aynalar yerine kameralar bulunuyor. Bu kameralar, elde edilen manzarayı anlık olarak içerideki ekranlara yansıtıyor. Bu sayede hem aerodinamik açıdan yarar sağlanıyor hem de geniş açılı kameralar ile kör noktaların azaltılması hedefleniyor.

Tamamen elektrikli Otokar e-Kent C otobüslerin 2020 yılında Avrupa’da satışa çıkacağı belirtiliyor.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu