Okaliptüs ağacı kullanarak üretilen grafen, maliyetleri 200 kata kadar düşürebilir

Grafen hâlihazırda kullanılan en ince ve güçlü gereç olarak biliniyor. Tıpkı vakitte esnek ve geçirgen olan gereç, ısı ve elektriği de bakıra kıyasla 10 kat kadar daha güzel iletiyor. Bu özellikler de grafeni esnek nanoelektronik gereçler ve daha verimli yakıt hücreleri için değerli bir aday haline getiriyor. Lakin tüm bu olumlu özellikleri gölgeleyen faktörler de yok değil. Grafenin sahip olduğu yüksek üretim maliyeti ve süreçler sırasında kullanılan kimyasalların toksik olması aksiliklerin başında geliyor.

Avustralya’da bulunan RMIT Üniversitesi ile Hindistan Ulusal Teknoloji Enstitüsü’nde misyon yapan araştırmacılar grafenin üretim maliyetini düşürmek için ise istikametlerin okaliptüs ağacı kabuğu özüne çevirmişler. Araştırmacılar, buldukları sistem ile grafen maliyetini hem düşürmeyi başarmış hem de mevcut sentezleme formüllerine kıyasla daha sürdürülebilir bir üretim süreci geliştirmişler.

RMIT Üniversitesi’nde misyon yapan Prof. Suresh Bhargava’ya nazaran yeni formül sayesinde bir gramı 100 dolara mal edilen grafenin maliyeti 0,5 dolara indirilebilecek. Bu maliyetlerin 200 kat daha aşağıya çekilmesi manasına geliyor. Bhargava bu bahiste yaptığı açıklamada, “Okaliptüs ağacı kabuğu özü daha evvel grafen levhalarının sentezlenmesi sürecinde kullanılmamıştı. Birinci sefer kullanılan bu hususun işe yaradığını görmek çok heyecan verici.  Ayrıca okaliptüs ağacı kabuğu özünü kullanmak hem emniyet hem de maliyet açısından çok daha aktif bir sistem olarak gözüküyor.” tabirlerini kullanmış.

Daha çevreci bir kimyasal indirgeme yöntemi 

Grafenin sürdürülebilir manâda üretilebilmesinin önündeki pürüz ise grafen oksidin kimyasal indirgeme formülüyle sentezlenmesi olarak görülüyor. Grafenin düşük maliyetle ve bol ölçüde üretilmesini sağlayan bu sistem ne yazık ki beşerler ve tabiat için tehlikeli olan katkı hususlarının de açığa çıkmasına neden oluyor. Fakat araştırma takımının okaliptüs ağacı kabuğu özünde bulunan katekol (bitter çikolata ve yeşil çay da bol ölçüde içerir) üzere yağları kullanarak uyguladığı indirgeme usulü ile çok daha çevreci bir yol izlenebildiği belirtiliyor.

Yukarıda bahsi geçen “yeşil” formülle üretilen muhteşem kapasitörde kullanılan grafenin klasik yolla üretilen grafenle misal performans gösterdiği tabir edilmiş.

Araştırma takımı son olarak maliyetlerin düşmesi ile birlikte çok daha verimli güneş panelleri ve daha güçlü bilgisayar yongaları üzere eserler kullanmaya başlayacağımızı düşünüyor.

Başa dön tuşu