Normal Çikolatalar Kadar Tatlı “Sağlıklı Çikolata” Üretildi

Bilim insanları, çikolatayı daha sağlıklı hâle getirmenin bir yolunu buldu. Rafine şeker olmadan normal çikolatalar kadar lezzetli ve tatlı bir “sağlıklı çikolata” oluşturmayı başardılar.

Kabul edelim, hepimiz çikolata yemeyi çok sevsek de pek sağlıklı olmadığını biliyoruz. Ne de olsa bu ürünler, çoğunlukla kakao bitkisinden elde edilen bileşenlere bol miktarda rafine şeker eklenmesi sonucu ortaya çıkıyor. Bitter çikolatalar daha az rafine şekere sahip olsalar da hâlâ “sağlıklı” kategorisine sokulacak kadar sağlıklı değiller.

İşte bu yüzden bilim insanları, “sağlıklı” diyebileceğimiz çikolatalar oluşturmak için çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yeni bir araştırma da tam olarak bunu yapıyor ve çikolata tarifini âdeta yeniden yaratarak onu daha sağlıklı hâle getiriyor. Bulgular, Nature Foods üzerinden yayımlandı.

Şekeri azaltmayı amaçladılar

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsünden bilim insanları, ellerinden geldiğince meyvesini kullanarak çikolata yapmaya karar verdiler. Böylece rafine şekeri azaltmak ve günümüzde piyasada bulunan geleneksel çikolatalara kıyasla çok daha sağlıklı bir alternatif oluşturmak amaçlandı.

Çikolatlar, kakao bitkisinden alınan bileşenlerin rafine şeker ve meyveden elde edilen doymuş yağ asitlerinin birleştirilmesi ile oluşturuluyor. Tüm bunlar da onu sağlığa zararlı bir atıştırmalık hâline getiriyor. Araştırmacıların amacı bu süreçteki ilk adıma yoğunlaşarak onun  sağlıklı bir versiyonunu ortaya çıkarmak.

Bunu yapmak için “Theobromaisimli kakao ağacını kullandılar. Kabukların içindeki tohumları kapsamlı bir fermantasyon süreciyle dönüştürüp ardından kavurup öğüttüler. Bu şekilde ince macun kıvamında bir şeye dönüştü ve çikolata yapımında kullanılan “kakao kütlesi”nin temelini oluşturdular.

Sağlıklı çikolatanın tadı, normal çikolatalar kadar iyiydi

Sonrasında endokarp ismi verilen lif bakımından zengin kısmı alıp kuruttular. Toz hâline getirdikten sonra da bunu geleneksek tariflerde kullanılan rafine karbonhidratların yerine meyvenin suyu ile birleştirdiler. Tüm bunlar sonucunda tadı diğerlerinden farklı olmayan lezzetli ve sağlıklı bir çikolata üretildi.

Rafine şeker olmadan normal çikolata kadar tatlı bir ürün ortaya çıkarmak gerçekten önemli bir başarı. Daha sağlıklı seçenekler oluşturmak amacıyla ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz ürünleri gerçekten mağazalarda yer alıp almayacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Gerçek Çikolata Lezzeti Arayanlara: Kaliteli ve Kalitesiz Çikolatayı Birbirinden Nasıl Ayırabilirsiniz?

Başa dön tuşu