NASA’dan Güneş ve ISS’nin aynı karede buluştuğu harika fotoğraf

Yukarıdaki görsel, NASA’nın günün astronomi fotoğrafı olarak paylaştığı ve Rainee Colacurcio isimli sanatçı tarafından yakalanmış bir kare. Fotoğrafta devasa yıldızımız Güneş’i ve gezegenimizin etrafını her 90 dakikada bir turlayan Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu (ISS) görebiliyoruz.

Mevcut haliyle büyüleyici diyebileceğimiz bu hoş fotoğrafı daha da eşsiz kılan konu ise görselin Solar Minima ismi verilen devirde çekilmiş olması. Dikkatli takipçilerimizin fark edebileceği üzere, fotoğrafta yer alan yıldızımızın üzerinde büyük siyah lekeler bulunmuyor.

 

Solar Minima, 11 yıl civarında süren ve güneş faaliyetlerinin epey azaldığı bir periyot. Bu vakit aralığında ise güneş patlaması yahut Güneş’in dış kabuğunda manyetik alanların neden olduğu düşük ısılar sebebiyle oluşan siyah lekeler, bazen günlerce ortaya çıkmıyor ve Güneş nispeten sakin görünüyor.

Colacurcio’nun denk getirmeyi başardığı kelam konusu sakin devir ve sanatkarın ustalığı da bir ortaya gelince ortaya bu fevkalade fotoğraf çıkmış. Üstte gördüğümüz fotoğraf aslında iki fotoğrafın birleştirilmiş hali. Birinci görsel ISS Güneşi transit geçerken çekilmişken öteki kare ise Güneş yüzeyinin ayrıntılarını yakalayabilmek ismine çekilmiş.

Fotoğrafla ilgili yaptığı yorumda ise NASA, “ISS’nin Güneş’i transit geçmesinde olağan dışı bir durum yok. Çünkü istasyon, her 90 dakikada bir Dünya’nın etrafını turluyor. Asıl olağan dışı olan ise bu türlü bir olağanüstü fotoğraf için gerçek vakti ve teçhizatı seçebilmek.” sözlerini kullanmış.

Başa dön tuşu